Trwa ładowanie...

Berberys zwyczajny - charakterystyka, właściwości lecznicze, przeciwwskazania, nalewka

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
26.10.2021 07:40
Berberys zwyczajny
Berberys zwyczajny (Źródło: Pixabay)

Berberys zwyczajny, zwany również berberysem pospolitym lub kwaśnicą pospolitą jest gatunkiem wywodzącym się z rodziny berberysowatych. W jego składzie znajdziemy sporą ilość zdrowotnych substancji takich jak witamina C, alkaloidy, kwasy organiczne, sole mineralne, pektyny oraz garbniki. Co warto o nim wiedzieć? Jakie właściwości lecznicze wykazuje ta roślina?

spis treści

1. Berberys zwyczajny

Berberys zwyczajny to gatunek należący do rodziny berberysowatych. Cechą charakterystyczną tego krzewu są jego giętkie i kolczaste gałązki, a także pięknie pachnące żółte kwiaty, zebrane w zwisające grona o długości do maksymalnie pięciu centymetrów.

Berberys posiada również nieco kwaskowate w smaku, czerwone owoce. Krzew rośnie w stanie dzikim w wielu krajach europejskich. Najlepiej czuje się na w gruntach dobrze nasłonecznionych, np. wzgórzach, pagórkach, terenach gliniastych, ale spotkać go można także w pobliżu lasów liściastych oraz iglastych. Łacińska nazwa gatunku to Berberis vulgaris.

2. Właściwości lecznicze berberysu

Berberys wykazuje szereg właściwości leczniczych. Usprawnia działanie układu trawiennego, poprzez wydzielanie soków żołądkowych, działa antybiotycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwdziała rozwojowi chorób żołądka oraz wątroby, a także znajduje zastosowanie w leczeniu biegunki.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta wyjątkowa roślina może również skutecznie obniżać wysoki poziom cukru we krwi oraz regulować poziom cholesterolu w organizmie. Stosowanie kwaśnicy pospolitej zalecane jest w przypadku osób borykających się z brakiem apetytu, kamicą żółciową, przewlekłym zapaleniem wątroby, nieżytem pęcherzyka żółciowego, nadciśnieniem tętniczym czy niezwykle popularną w tych czasach cukrzycą. Dodatkowo, berberys wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego, działa przeciwgorączkowo.

3. Przedawkowanie berberysu

Choć berberys wykazuje mnóstwo właściwości leczniczych, nie należy przesadzać z jego spożyciem. Przyjęcie zbyt dużych ilości tej rośliny może doprowadzić do poważnych skutków ubocznych takich jak bóle brzucha, biegunka, wzdęcia, nudności i wymioty, podwyższona temperatura ciała. Zawarta w kwaśnicy pospolitej berberyna może odkładać się w takich organach jak trzustka, wątroba, serce, co również może wpływać negatywnie na nasze zdrowie.

4. Przeciwwskazania

Rośliny nie powinny stosować dzieci, kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią. Wyżej wspomniana substancja o nazwie berberyna może wywoływać skurcze macicy oraz wykazywać działanie teratogenne na płód.

5. Zastosowanie berberysu w kuchni

Jagody berberysu, które swoim smakiem przypominają owoce czarnej porzeczki, z powodzeniem wykorzystywane są przez pasjonatów gotowania. Owoce te stanowią doskonałą bazę do soków, konfitur, dżemów, nalewek, win, wódek, galaretek czy kompotów. Ponieważ stanowią ciekawą alternatywę dla cytryny, można je dodawać również do herbat.

6. Jak przyrządzić nalewkę z berberysu?

Nalewka z berberysu doskonale sprawdzi się w okresach zwiększonej zachorowalności. Działa nie tylko przeciwbakteryjnie i antywirusowo, ale również przeciwgorączkowo. Do jej przygotowania potrzebne są następujące składniki:

  • pół kilograma cukru
  • kilogram owoców kwaśnicy pospolitej
  • litr wódki

Sposób przyrządzenia nalewki:

Dokładnie oczyść, umyj pod bieżącą wodą, a następnie osusz owoce kwaśnicy pospolitej. Odstaw je do zamrażalnika na okres siedmiu dni.

Po tym czasie przełóż owoce do szklanego naczynia lub specjalnego słoja na nalewki. Zalej całość wódką, szczelnie zamknij naczynie, odstaw miksturę i odczekaj cztery tygodnie.

Po okresie maceracji spuść z naczynia nalew wytrawny, a owoce zasyp cukrem. Odstaw nalewkę na kolejne dwa tygodnie pamiętając o codziennym mieszaniu mikstury.

Po upłynięciu określonego czasu połącz słodki nalew z nalewem wytrawnym. Całość wymieszaj i przelej do szklanych butelek. Napój będzie zdatny do spożycia po około sześciu miesiącach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze