Blanszowanie - co to jest, jak blanszować, co można blanszować
Dietetycy zalecają jedzenie co najmniej pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Nie każdy jednak może jeść surowe produkty. Z pomocą takim osobom przychodzi blanszowanie czyli alternatywny sposób obróbki produktów spożywczych.
1. Co to jest blanszowanie
Blanszowanie to rodzaj szybkiej, cieplnej obróbki żywności, w szczególności warzyw i owoców. To inaczej podgotowywanie. Przyrządzone w ten sposób warzywa zachowują swój niepowtarzalny smak, kolor i co najważniejsze wartości odżywcze w tym witaminy. Blanszowanie to rozwiązanie, by nie jeść surowych warzyw, a równocześnie nie tracić ich chrupkości i świeżego smaku. Blanszowanie polega na tym, że wrzucamy warzywa na chwilę do wrzątku, po czym oblewamy je zimną wodą - stosujemy więc zarówno bardzo wysoką, jak i bardzo niską temperaturę.
To sposób zarówno na przygotowanie warzyw do spożycia, jak również na obranie niektórych produktów ze skórki. Blanszowanie pomoże obrać ze skórki np. pomidory, nektarynki, śliwki czy brzoskwinie.
Blanszowanie warzyw liściastych zwiększa ich elastyczność. Nie łamią się podczas przyrządzania potrawy i można je dowolnie zwijać. Kolejnym zastosowaniem blanszowania jest przygotowanie owoców i warzyw do zamrożenia. Dzięki „szokowi termicznemu”, dokładnym odsączeniu i osuszeniu owoce i warzywa nie stracą koloru po zamrożeniu, nie utracą też właściwości odżywczych. Blanszowane warzywa często tracą swój gorzki posmak.
2. Jak blanszować
Oto kilka rad, jak dobrze blanszować warzywa i owoce:
- wrzuć warzywa do dużej ilości wrzącej wody (wody musi być dwa razy więcej niż warzyw, aby nie obniżały jej temperatury),
- wylej je razem z wodą do durszlaka,
- zalej je bieżącą, zimną wodą,
- warzywa powinny spędzić we wrzątku tyle samo czasu, co w zimnej wodzie,
- wrzątek posól - to pomoże w utrzymaniu pięknych, świeżych kolorów.
Blanszowanie to metoda obróbki cieplnej mająca wiele zalet. Oto największe zalety blanszowania:
- nie rozgotowuje warzyw i owoców,
- pozbywa się ewentualnych bakterii, więc blanszowane potrawy są gotowe do spożycia,
- pozwala zachować smak, kolor i wartości odżywcze owoców i warzyw,
- w przypadku blanszowania kapusty, zwiększa się jej elastyczność.
3. Jakie produkty można blanszować
Blanszujemy większość świeżych warzyw i owoców. Blanszowanie poszczególnych warzyw różni się przede wszystkim wymaganym czasem pozostawania w zimnej i ciepłej wodzie:
- blanszowanie kalafiora to 4 minuty w gorącej i 4 minuty w zimnej wodzie,
- blanszowanie szpinaku to 1,5-2 minuty w gorącej i 1,5-2 minuty w zimnej wodzie,
- blanszowanie szparagów to 2 minuty w gorącej i 2 minuty w zimnej wodzie,
- blanszowanie cukinii to 3-4 minuty w gorącej i 3-4 minuty zimnej wodzie,
- blanszowanie marchwi to 3 minuty w gorącej i 3 minuty w zimnej wodzie.
Blanszowanie to sposób na lekkie przetworzenie żywności i dobra alternatywa dla gotowania czy smażenia, szczególnie jeśli interesuje cię zdrowa kuchnia. Blanszowanie nie obniża zawartości witamin w surowcach. Ta technika gotowania jest szczególnie przydatna w przygotowywaniu delikatnych warzyw, takich jak szpinak, brokuły, kalafior czy nowalijki.
Blanszowanie podrobów powinno poprzedzać właściwe pieczenie czy smażenie. Blanszowanie ma też tę zaletę, że nie pozbawia zanurzonych na krótko we wrzątku warzyw ich naturalnych kolorów. Ma to szczególne znaczenie, gdy zależy nam na przygotowaniu kolorowej sałatki warzywnej.