Trwa ładowanie...

Blanszowanie - co to jest, jak blanszować, co można blanszować

Dietetycy zalecają jedzenie co najmniej pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Nie każdy jednak może jeść surowe produkty. Z pomocą takim osobom przychodzi blanszowanie czyli alternatywny sposób obróbki produktów spożywczych.

spis treści

1. Co to jest blanszowanie

Blanszowanie to rodzaj szybkiej, cieplnej obróbki żywności, w szczególności warzyw i owoców. To inaczej podgotowywanie. Przyrządzone w ten sposób warzywa zachowują swój niepowtarzalny smak, kolor i co najważniejsze wartości odżywcze w tym witaminy. Blanszowanie to rozwiązanie, by nie jeść surowych warzyw, a równocześnie nie tracić ich chrupkości i świeżego smaku. Blanszowanie polega na tym, że wrzucamy warzywa na chwilę do wrzątku, po czym oblewamy je zimną wodą - stosujemy więc zarówno bardzo wysoką, jak i bardzo niską temperaturę.

Zobacz film: "Jak myć warzywa i owoce?"

To sposób zarówno na przygotowanie warzyw do spożycia, jak również na obranie niektórych produktów ze skórki. Blanszowanie pomoże obrać ze skórki np. pomidory, nektarynki, śliwki czy brzoskwinie.

Blanszowanie warzyw liściastych zwiększa ich elastyczność. Nie łamią się podczas przyrządzania potrawy i można je dowolnie zwijać. Kolejnym zastosowaniem blanszowania jest przygotowanie owoców i warzyw do zamrożenia. Dzięki „szokowi termicznemu”, dokładnym odsączeniu i osuszeniu owoce i warzywa nie stracą koloru po zamrożeniu, nie utracą też właściwości odżywczych. Blanszowane warzywa często tracą swój gorzki posmak.

2. Jak blanszować

Oto kilka rad, jak dobrze blanszować warzywa i owoce:

 • wrzuć warzywa do dużej ilości wrzącej wody (wody musi być dwa razy więcej niż warzyw, aby nie obniżały jej temperatury),
 • wylej je razem z wodą do durszlaka,
 • zalej je bieżącą, zimną wodą,
 • warzywa powinny spędzić we wrzątku tyle samo czasu, co w zimnej wodzie,
 • wrzątek posól - to pomoże w utrzymaniu pięknych, świeżych kolorów.
Jak sprawić, by warzywa smakowały lepiej?
Jak sprawić, by warzywa smakowały lepiej? [9 zdjęć]

Jeśli chcesz żyć zdrowo, należy jeść 7 porcji warzyw dziennie według najnowszych badań. Jak najlepiej

zobacz galerię

Blanszowanie to metoda obróbki cieplnej mająca wiele zalet. Oto największe zalety blanszowania:

 • nie rozgotowuje warzyw i owoców,
 • pozbywa się ewentualnych bakterii, więc blanszowane potrawy są gotowe do spożycia,
 • pozwala zachować smak, kolor i wartości odżywcze owoców i warzyw,
 • w przypadku blanszowania kapusty, zwiększa się jej elastyczność.

3. Jakie produkty można blanszować

Blanszujemy większość świeżych warzyw i owoców. Blanszowanie poszczególnych warzyw różni się przede wszystkim wymaganym czasem pozostawania w zimnej i ciepłej wodzie:

 • blanszowanie kalafiora to 4 minuty w gorącej i 4 minuty w zimnej wodzie,
 • blanszowanie szpinaku to 1,5-2 minuty w gorącej i 1,5-2 minuty w zimnej wodzie,
 • blanszowanie szparagów to 2 minuty w gorącej i 2 minuty w zimnej wodzie,
 • blanszowanie cukinii to 3-4 minuty w gorącej i 3-4 minuty zimnej wodzie,
 • blanszowanie marchwi to 3 minuty w gorącej i 3 minuty w zimnej wodzie.

Blanszowanie to sposób na lekkie przetworzenie żywności i dobra alternatywa dla gotowania czy smażenia, szczególnie jeśli interesuje cię zdrowa kuchnia. Blanszowanie nie obniża zawartości witamin w surowcach. Ta technika gotowania jest szczególnie przydatna w przygotowywaniu delikatnych warzyw, takich jak szpinak, brokuły, kalafior czy nowalijki.

Blanszowanie podrobów powinno poprzedzać właściwe pieczenie czy smażenie. Blanszowanie ma też tę zaletę, że nie pozbawia zanurzonych na krótko we wrzątku warzyw ich naturalnych kolorów. Ma to szczególne znaczenie, gdy zależy nam na przygotowaniu kolorowej sałatki warzywnej.

Blanszowanie to inaczej podgotowywanie
Blanszowanie to inaczej podgotowywanie (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.