Trwa ładowanie...

Blanszowanie - co to jest, jak blanszować, co można blanszować

Blanszowanie to rodzaj szybkiej, cieplnej obróbki żywności, a konkretnie warzyw i owoców. Blanszowanie to sposób na to, by nie jeść surowych warzyw, a równocześnie nie tracić ich chrupkości i świeżego smaku. Blanszowanie polega na tym, że wrzucamy warzywa na chwilę do wrzątku, po czym oblewamy je zimną wodą - stosujemy więc zarówno bardzo wysoką, jak i bardzo niską temperaturę.

Zobacz film: "Jak myć warzywa i owoce?"

spis treści

1. Blanszowanie - co to jest blanszowanie?

Blanszowanie to inaczej podgotowywanie - przyrządzone w ten sposób warzywa zachowują swój niepowtarzalny smak i kolor, gdyż są tylko trochę podgotowane, nie ugotowane. Nie są też surowe, więc można je podawać bez obaw o bakterie czy owady. Blanszowanie to przygotowanie warzyw do spożycia, ale także sposób na obranie niektórych warzyw ze skórki. Blanszowanie pomoże obrać ze skórki:

Blanszowanie warzyw liściastych zwiększa ich elastyczność. Nie łamią się podczas przyrządzania potrawy i można je dowolnie zwijać. Kolejnym zastosowaniem blanszowania jest przygotowanie owoców i warzyw do zamrożenia. Dzięki „szokowi termicznemu”, dokładnym odsączeniu i osuszeniu owoce i warzywa nie stracą koloru po zamrożeniu, nie utracą też właściwości odżywczych. Blanszowane warzywa często tracą swój gorzki posmak.

2. Blanszowanie - jak blanszować?

Oto kilka rad, jak dobrze blanszować warzywa i owoce:

 • wrzuć warzywa do dużej ilości wrzącej wody (wody musi być dwa razy więcej niż warzyw, aby nie obniżały jej temperatury),
 • wylej je razem z wodą do durszlaka,
 • zalej je bieżącą, zimną wodą,
 • warzywa powinny spędzić we wrzątku tyle samo czasu, co w zimnej wodzie,
 • wrzątek posól - to pomoże w utrzymaniu pięknych, świeżych kolorów.
Jak sprawić, by warzywa smakowały lepiej?
Jak sprawić, by warzywa smakowały lepiej? [9 zdjęć]

Jeśli chcesz żyć zdrowo, należy jeść 7 porcji warzyw dziennie według najnowszych badań. Jak najlepiej...

zobacz galerię

Blanszowanie to metoda obróbki cieplnej mająca wiele zalet. Oto największe zalety blanszowania:

 • nie rozgotowuje warzyw i owoców,
 • pozbywa się ewentualnych bakterii, więc blanszowane potrawy są gotowe do spożycia,
 • pozwala zachować smak, kolor i wartości odżywcze owoców i warzyw,
 • w przypadku blanszowania kapusty, zwiększa jej elastyczność.

3. Blanszowanie - co można blanszować?

Blanszujemy większość świeżych warzyw i owoców. Blanszowanie poszczególnych warzyw różni się przede wszystkim wymaganym czasem pozostawania w zimnej i ciepłej wodzie:

 • blanszowanie kalafiora to 4 minuty w gorącej i 4 minuty w zimnej wodzie,
 • blanszowanie szpinaku to 1,5-2 minuty w gorącej i 1,5-2 minuty w zimnej wodzie,
 • blanszowanie szparagów to 2 minuty w gorącej i 2 minuty w zimnej wodzie,
 • blanszowanie cukinii to 3-4 minuty w gorącej i 3-4 minuty zimnej wodzie,
 • blanszowanie marchwi to 3 minuty w gorącej i 3 minuty w zimnej wodzie.
Blanszowanie to inaczej podgotowywanie
Blanszowanie to inaczej podgotowywanie (123rf.com)

Blanszowanie to sposób na lekkie przetworzenie żywności i dobra alternatywa dla gotowania czy smażenia, szczególnie jeśli interesuje cię zdrowa kuchnia. Blanszowanie nie obniża zawartości witamin w surowcach. Ta technika gotowania jest szczególnie przydatna w przygotowywaniu delikatnych warzyw, takich jak szpinak, brokuły, kalafior czy nowalijki.

Blanszowanie podrobów powinno poprzedzać właściwe pieczenie czy smażenie. Blanszowanie ma też tę zaletę, że nie pozbawia zanurzonych na krótko we wrzątku warzyw ich naturalnych kolorów. Ma to szczególne znaczenie, gdy zależy nam na przygotowaniu kolorowej sałatki warzywnej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.