Trwa ładowanie...

Błędne koło odchudzania – pułapka w dążeniu do osiągnięcia idealnej sylwetki

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 27.11.2018 14:27
psychologia odchudzania
psychologia odchudzania (mat. Klienta)

Szczupła sylwetka to jeden ze sposobów na zachowanie dobrego zdrowia. Dlaczego nie jesteśmy w stanie jej osiągnąć, pomimo stosowania kolejnych diet? Jakie skutki niesie za sobą ciągłe przebywanie na diecie, która nie daje efektów?

Przybieranie na wadze nie jest specjalnie trudne. Wystarczy na kilka tygodni zapomnieć o zdrowych nawykach żywieniowych, aby zauważyć, że wskazówka wagi zaczyna pokazywać coraz więcej kilogramów.

Zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnej kobiety to ok 1600-1800 kcal, wszystko co zostanie zjedzone ponad to, zostanie odłożone w formie tkanki tłuszczowej. Jedząc fast-foody wystarczy zjeść dużego kebaba jest to ok. 1000 kcal + duża paczka chipsów ok 550 kcal i limit ten został wyczerpany a przecież w ciągu dnia jemy jeszcze śniadanie + chociażby kolacja.

Z odchudzaniem nie jest już tak łatwo. Gromadzona miesiącami przez długi czas tłuszczowa to problem dla wielu osób w różnym wieku. Zdecydowanie częściej próby samodzielnego odchudzania podejmują kobiety. Moda na atrakcyjny wygląd sprawia, że już młode dziewczyny zaczynają stosować diety w celu poprawy swojego wyglądu, niestety z różnym, czasami wyjątkowo tragicznym skutkiem.

1. Jak sprawdzić, co odpowiada za nadmierne przybieranie na wadze?

Nie każda dieta jest dobrym wyborem. Ma to związek z działaniem wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest przyczyna tycia, bo to od niej zależy sposób odchudzania.

Na początek warto przeanalizować swoje codzienne nawyki żywieniowe. Najczęściej za nadmierne przybieranie na wadze odpowiada dieta bogata w produkty przetworzone, fast-foody, słodycze, napoje gazowane oraz inne źródła pustych kalorii. Oprócz diety na przybieranie na wadze wpływa przede wszystkim siedzący tryb życia.

Czasem wystarczy odstawić cukry z diety w tym napoje słodzone żeby waga zaczęła spadać. Jedna łyżeczka cukru to ok 5g. Natomiast 5 g cukru to jest ok 22 kcal. 500 ml coli zawiera ok. 50 g cukru, natomiast inne słodzone napoje zawierają (wody smakowe) ok. 30 g cukru w 500 ml.

Poza nadmiernym spożywaniem kalorii, często przyczyną przybierania na wadzę są problemy hormonalne, między innymi problem z tarczycą czy też przy zespole policystycznych jajników.

2. Problem z odchudzaniem może tkwić w Twojej psychice!

Coraz częściej, za tycie odpowiedzialne są także różne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu zarówno te związane np. z nieprawidłową pracą układu hormonalnego, jak i problemy psychologiczne.

Szybkie tempo życia, stawianie sobie coraz większych wymagań, którym nie jesteśmy w stanie podołać, a także poczucie braku akceptacji, mogą powodować, że jedzenie staje się lekarstwem na problemy i sposobem na poprawę samopoczucia.

Jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie podołać stosowaniu diety, jedzenie staje się sensem Twojego życia, każda kuracja odchudzająca kończy się u Ciebie zyskiwaniem dodatkowych kilogramów, to najwyższa pora poszukać pomocy specjalisty.

3. Jak leczy się nadwagę i otyłość?

Podstawą leczenia nadwagi i otyłości jest przede wszystkim współpraca pacjenta z dietetykiem, który na podstawie wywiadu zleca ewentualne badania i konsultacje.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości w działaniu organizmu dietetyk jest w stanie ułożyć plan żywieniowy tak, aby spożywane codziennie pokarmy wpływały na spadek masy ciała, a także wspierały leczenie schorzeń powodujących nadwagę lub z niej wynikających.

W szczególnie trudnych przypadkach, u osób, które tyją mimo stosowania diet i zwiększenia aktywności fizycznej, bądź nie są w stanie podołać przestrzeganiu zasad odchudzania z powodu działania czynników psychologicznych, stosowano kiedyś terapie farmakologiczne, które pozwalały ograniczyć apetyt. Więcej na temat skutecznego odchudzania oraz informacji na temat tego czego unikać w odchudzaniu przeczytasz na stronie medicot.

4. Czym grozi ciągłe przebywanie na diecie?

W Internecie, prasie oraz w przeróżnych poradnikach opisano tysiące diet. Każda z nich ma być tą jedyną i najlepszą, która pozwoli osiągnąć idealny wygląd bez wielkich wyrzeczeń. Teoria, teorią, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej… Zamiast stosować wymyślne diety, wystarczy ograniczyć ilość spożywanych kalorii (kcal) oraz do tego dodać nieco więcej ruchu w ciągu dnia i waga powoli będzie spadać.

Jednym z najczęstszych skutków ciągłego przebywania na źle dobranej diecie są niedobory żywieniowe. Błędne koło odchudzania wiąże się także z efektem jo-jo, zaburzeniami ze strony układu odpornościowego, układu pokarmowego i trawiennego, a nawet może prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania np. anoreksji i bulimii.

Jeżeli chcesz schudnąć, pamiętaj o zasadach zdrowego odżywiania. Dobrze zbilansowana, różnorodna i bogata w substancje odżywcze dieta, której kaloryczność będzie dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb oraz aktywność fizyczna to najlepsze sposoby na odchudzanie. Jeżeli zawiodą, być może masz problem ze swoim zdrowiem i warto skonsultować się ze specjalistą.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze