Karob - opis, składniki odżywcze, właściwości
Karob, znany również jako mączka chleba świętojańskiego lub po prostu chlebek świętojański jest w Polsce wciąż mało znany, a szkoda, ponieważ to jeden z najzdrowszych produktów żywieniowych. Karob może być używany jako zamiennik czekolady, ale nie tylko. Warto po niego sięgać, ponieważ ma bardzo korzystny wpływ na organizm.
1. Co to jest karob?
Drzewo karobowe już 3000 lat temu było uprawiane w Azji Mniejszej, dziś popularne jest również w Grecji, na Cyprze oraz Sycylii. Karob stosowany jest w kuchni głównie w postaci proszku. Do złudzenia, zarówno wyglądem jak i smakiem, przypomina kakao. W odróżnieniu jednak od niego nie zawiera teobrominy i kwasu szczawiowego, które uniemożliwiają wchłanianie wapnia do organizmu.
2. Składniki odżywcze mączki chleba świętojańskiego
Karob to nieocenione źródło wielu składników odżywczych między innymi: magnezu, fosforu, żelaza i wapnia.
Jednak najcenniejsza substancja jaką posiada karob to kwas galusowy. To związek o bardzo silnym potencjale antynowotworowym. Wyjątkowo skutecznie hamuje rozrost komórek rakowych, wykazuje także działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Ten sam kwas przyspiesza również gojenie ran, a także łagodzi objawy choroby wrzodowej żołądka.
3. Właściwości karobu
Karob regularnie spożywany doskonale wpływa na pracę układu nerwowego, odpornościowego, poprawia przemianę materii i wzmacnia kości.
Wartości odżywcze jakie posiada karob są więc szczególnie przydatne dla sportowców, kobiet w ciąży oraz dzieci w okresie intensywnego rozwoju. Dodadzą sił witalnych również osobom w trakcie rekonwalescencji i w wieku podeszłym.
Karob zawiera również mnóstwo przeciwutleniaczy, dzięki czemu wspomaga odnowę komórek organizmu i hamuje proces starzenia się człowieka. Polecany jest palaczom, zwłaszcza tym, którzy postanowili zerwać z nałogiem. Usprawnia proces oczyszczania płuc i działa wykrztuśnie. Spożywany regularnie może zapobiec rakowi płuc.
Karob to również niezastąpiony składnik diety dla osób, które borykają się z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Łagodzi objawy refluksu, poprawia trawienie i leczy biegunkę. Duże ilości wapnia i fosforu, które wzmacniają kości, czynią karob cennym produktem dla dzieci i osób cierpiących na osteoporozę.
Mączka chleba świętojańskiego nie jest jedynym produktem, który można otrzymać z karobu. Wytwarza się z niego również sok, syrop, cukierki, lecznicze likiery oraz melasę. Warto dodawać go do deserów, ciast, a nawet pić zamiast kawy.
Karob bez problemu kupimy w sklepach ze zdrową żywnością oraz w supermarketach. Nie stanowi wydatku, który zrujnuje budżet. Za 200 gramów zapłacimy ok. 5 zł, a trzeba pamiętać, że proszek jest bardzo wydajny.