Trwa ładowanie...

Co jest przyczyną odwodnienia?

Avatar placeholder
18.09.2023 16:31
Co jest przyczyną odwodnienia?
Co jest przyczyną odwodnienia?

Z odwodnieniem mamy do czynienia, gdy zawartość wody w organizmie zmniejsza się o 1% masy ciała. Wbrew pozorom, jest to duży ubytek płynów, który ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jeśli wraz z wodą tracimy aż 3% masy swojego ciała, musimy liczyć się z prawdopodobieństwem wystąpienia zaburzeń w obrębie układów: krążenia, mięśniowego, wydalniczego, nerwowego i pokarmowego. Ryzyko odwodnienia organizmu jest największe u osób starszych i u dzieci.

spis treści

1. Skąd bierze się odwodnienie organizmu?

W większości przypadków odwodnienie jest wynikiem biegunki, gorączki, wymiotów oraz nadmiernej potliwości podczas wysiłku fizycznego. Na stan nawodnienia organizmu niekorzystnie wpływa także wysoka podaż alkoholu, napojów z kofeiną oraz soli.

Gdy nasze ciało jest odwodnione, czujemy się osłabieni i senni. Ponadto doświadczamy silnego pragnienia, wzrostu temperatury ciała, spadku łaknienia, suchości w ustach i zawrotów głowy. Mogą nam również dokuczać nudności, przyspieszony oddech i szybsze bicie serca. Im dłużej utrzymuje się odwodnienie, tym większe jest prawdopodobieństwo spadku elastyczności skóry. U dzieci obserwuje się mniejsze wydalanie moczu, skąpe łzawienie w czasie płaczu oraz zapadnięte ciemiączko u niemowląt.

2. Odwodnienie u dzieci

Stan odwodnienia jest szczególnie groźny dla dzieci, dlatego zwiększone podawanie płynów należy wprowadzić możliwie wcześnie po wystąpieniu sytuacji, w której maluch szybko traci wodę i elektrolity. Największe ryzyko odwodnienia u dzieci ma miejsce w następujących przypadkach:

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"
  • kontakt z osobami zarażonymi rotawirusami, odpowiedzialnymi za rozwój grypy żołądkowej;
  • wyjazd wakacyjny – inna niż zwykle dieta, nadmierne pocenie się, spożywanie nieświeżej lub zanieczyszczonej żywności wywołują zatrucia pokarmowe nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych;
  • intensywne ćwiczenia fizyczne – sport to zdrowie, ale aktywność ruchowa bez regularnej podaży płynów to prosta droga do odwodnienia.
Co jeść przy jelitówce? Dzięki tym produktom szybciej wrócisz do zdrowia
Co jeść przy jelitówce? Dzięki tym produktom szybciej wrócisz do zdrowia

Co jeść przy jelitówce, by złagodzić biegunkę i wymioty? To jedno z podstawowych pytań, które zadają

przeczytaj artykuł

3. Jak zwalczać odwodnienie?

Podawanie dużej ilości płynów to podstawa w trakcie odwodnienia, wskazana jest również konsultacja z lekarzem, zwłaszcza gdy stan odwodnienia ma miejsce u osób starszych, małych dzieci lub niemowląt. Zanim osoba doświadczająca objawów odwodnienia trafi do lekarza, powinna przyjmować płyny lub specjalny preparat nawadniający, który oprócz strat wody uzupełni niedobór elektrolitów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Bakterie w kuchni – gdzie jest ich najwięcej, jak się ich pozbyć?
Bakterie w kuchni – gdzie jest ich najwięcej, jak się ich pozbyć?

Bakterie w domu rozwijają się szczególnie w obszarach narażonych na działanie ciepła i wilgoci. Dlatego

przeczytaj artykuł
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze