2 z 71-PET
Na początek warto zajrzeć na dno butelki. Tam widoczny jest symbol 1-PET, który znajduje się na większości dostępnych opakowaniach na rynku i oznacza, że butelka została wytworzona z poli(tereftalanu etylenu). Jest to termoplastyczna substancja, która w określonych warunkach może działać rakotwórczo.
To jedno z najczęściej spotkanych oznaczeń. Tego rodzaju tworzywo stosuje się na masową skalę. Oznaczenie to można spotkać m.in. na butelkach wody mineralnej.
Przy produkcji butelek wykorzystuje się antymon, który WHO określiła, jako niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze wykazali, że poziom antymonu (pierwiastka chemicznego z grupy metaloidów) w niektórych napojach, szczególnie sokach owocowych znajdujących się w opakowaniach PET przekraczał europejskie normy określające zawartość antymonu w napojach.
Rekordzistą w przeprowadzonych badaniach okazał się sok porzeczkowy. Antymon w napoju przekroczył prawie 3-krotnie bezpieczną dawkę.
Opakowania PET mogą być ponownie wykorzystywane, jednak nawet po dokładnym umyciu wciąż wydzielają toksyny. Nie wolno takich opakowań wystawiać na promieniowanie UV. Zaleca się przechowywanie ich w temperaturze do 15 st. Celsjusza. W innym przypadku mogą się z nich wydzielać substancje pochodne ropy naftowej i benzenu.
Wciąż jednak brakuje odpowiednich regulacji w prawie dotyczących stężenia tego pierwiastka w produktach spożywczych.
Niemieccy naukowcy z Johann Wolfgang Goethe University dowodzą jednak, że napoje przechowywane w opakowaniach z tego tworzywa zawierają składniki, które działając podobnie jak estrogeny, zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Z całą pewnością żywności w opakowaniach PET nie wolno bezpośrednio w nim podgrzewać.
Zobacz także: Trujące rośliny doniczkowe – czy masz je w swoim domu?