Trwa ładowanie...

Co się dzieje, gdy nie pijesz wody?

Avatar placeholder
02.05.2017 11:19
Co się dzieje, gdy nie pijesz wody?
Co się dzieje, gdy nie pijesz wody?

Fragment książki pt.: „Siedem filarów zdrowego życia”

Jeden z moich pacjentów cierpiał z powodu okropnego bólu pleców, gdy rano wstawał z łóżka. Zgłosił się więc do lekarza, a ten przepisał mu leki przeciwzapalne. Niestety, nic nie pomagały. Rano ból i sztywność stawały się coraz trudniejsze do zniesienia. Mężczyzna budził się wcześnie i leżał, dopóki ból nie ustąpił. Kiedy mówił mi, jak się czuje, wyczuwałem w jego głosie nutę desperacji. Myślał, że zastosuję u niego jakąś nowatorską metodę leczenia lub zapiszę mu serię leków. Ale ja tego nie zrobiłem. Zaleciłem mu picie szklanki alkalicznej wody i poprosiłem, aby postawił wodę na nocnym stoliku i pił za każdym razem, gdy obudzi się w nocy. Pacjent nie był za bardzo przekonany, że mu to pomoże. Zalecenie wydawało się zbyt proste, ale zdecydował się spróbować – i ból pleców minął.

Skutki odwodnienia organizmu
Skutki odwodnienia organizmu [2 zdjęcia]

Kiedy organizm znajduje się w stanie „suszy”, inteligentnie gospodaruje zasobami wody, nawadniając i

zobacz galerię
Zobacz film: "Czy wodę można przedawkować?"

Jego ciało było łagodnie odwodnione i zakwaszone, dlatego „kradło” wodę z powierzchni stawowej, z krążków międzykręgowych i znajdujących się między nimi galaretowatych jąder miażdżystych (tzw. dysków), mięśni i tkanki łącznej pleców, by „nawodnić” ważne narządy. Posłużyłem się tu pewnym uproszczeniem z punktu widzenia patofizjologii, ale moim celem jest przystępność. Nie mam zamiaru zasypywać czytelnika stosem terminów medycznych.

Woda odgrywa istotną rolę w regulowaniu temperatury ciała oraz w transporcie substancji odżywczych i tlenu do komórek; usuwa produkty uboczne przemiany materii, amortyzuje stawy, chroni tkanki i narządy.
spis treści

W książce „Water for Health, for Healing, for Life” („Woda dla zdrowia, uzdrowienia i życia”) znany lekarz F. Batmanghelidj wskazuje na kilka korzyści płynących z właściwego nawodnienia organizmu:

  • Jako budulec przestrzeni stawowej zapobiega bólom pleców i zapaleniom stawów.
  • Wpływa na właściwe działanie układu immunologicznego.
  • Zmniejsza ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu, poprzez udrażnianie arterii w organizmie ludzkim.
  • Usprawnia funkcjonowanie mózgu; wspomaga produkcję neuroprzekaźników, m.in. serotoniny, która jest niezbędna dla wytwarzania przez mózg hormonów, np. melatoniny; poprawia koncentrację.
  • Pomaga usprawnić pamięć, której pogorszenie charakterystyczne jest dla procesu starzenia się organizmu; redukuje prawdopodobieństwo wykształcenia choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego, a także choroby Parkinsona i Lou Gehriga.
  • Poprawia wygląd skóry, nawilża ją i spowalnia proces starzenia się ciała.

Gdy w organizmie brakuje wody, przestawia się on na tryb racjonowania wody, opisany przeze mnie w rozdziale Dzień 1. Wyobraź sobie zraszacz do trawy, który pod wpływem zbyt małego ciśnienia wody nie jest w stanie nawodnić całego trawnika. Te miejsca, do których dochodzi woda, będą zielone, a pozostałe wypłowieją i obumrą. Kiedy organizm znajduje się w stanie „suszy”, inteligentnie gospodaruje zasobami wody, nawadniając i odżywiając najbardziej istotne dla życia narządy. Nazywam te narządy „ważną piątką”. Są to:

  • Mózg
  • Serce
  • Płuca
  • Wątroba
  • Nerki

Organizm utrzymuje te narządy dobrze nawodnione, w przeciwnym razie groziłyby ci poważne konsekwencje. Ale wskutek tego cierpią pozostałe narządy, te, które w rankingu ciała nie są tak istotne. Zaliczamy do nich skórę, przewód pokarmowy i stawy. Tu najszybciej dostrzega się objawy odwodnienia.

1. Problemy zdrowotne wywołane odwodnieniem

Organizm nie może wysłać ci e-mailem lub nagrać na pocztę głosową informacji o odwodnieniu. Daje o tym znać nieprzyjemnymi objawami. Oto główne oznaki stanu odwodnienia.

1.1. Bóle stawów i zapalenie stawów

Powierzchnia stawowa w całości pokryta jest gładką warstwą chrząstki, która pozwala na swobodne wykonywanie ruchów. Substancja ta pod względem gładkości nawet pięciokrotnie przewyższa lód, a w większości, bo aż w 80%, zbudowana jest z wody. Jeśli okradamy ją z wody, staw zacznie w końcu zgrzytać, skrzypieć i trzaskać, zupełnie jak nienaoliwione drzwi. Tymczasem wzmożone tarcie może wywołać zwyrodnienie lub zapalenie stawów.

Zwykle u człowieka w wieku około pięćdziesiątki zaczynają dawać się we znaki bóle pleców. Nie ma się co dziwić: płyn zawarty w dyskach kręgosłupa wspomaga dźwiganie aż 3/4 ciężaru całego ciała. Jeśli zabraknie w nich wody, zaczynają ulegać zwyrodnieniu, a następnie uwypukleniu (tzw. wypadnięcie dysku). Można porównać to do jazdy samochodem na niedopompowanych oponach. Co się z nimi stanie? Szybciej się zużyją albo pękną.

1.2. Nadciśnienie tętnicze krwi

Gdy organizm znajduje się w stanie łagodnego odwodnienia, zmniejsza się przepływ krwi do mniej ważnych miejsc ciała; krew dopływa głównie do tych najważniejszych. Jaki jest natychmiastowy skutek? Może wzrosnąć ciśnienie tętnicze krwi. Wyobraź sobie gumowy wąż w ogrodzie. Jeżeli zatkasz palcem wylot węża, ciśnienie wody w środku gwałtownie wzrośnie.

Pij wystarczająco dużo wody, a zwężone naczynia krwionośne zaczną się na nowo otwierać, obniżając ciśnienie tętnicze krwi. Oczywiście możesz przyjmować leki na nadciśnienie, ale po co. Przecież bezpieczniejszym i tańszym rozwiązaniem jest picie wystarczającej ilości wody. Wielu moich pacjentów z powodzeniem wykorzystało ten prosty sposób. Dzięki niemu ciśnienie tętnicze krwi wróciło u nich do normy. Są jeszcze inne ważne działania. Zaliczam do nich zredukowanie stresu, schudnięcie i rozsądną dietę.

| Który z tych produktów zawiera najwięcej wody? ➔ a. Arbuz ➔ b. Sałata ➔ c. GrejpfrutOdpowiedź: b. Sałata. Choć wszystkie trzy produkty są bogate w wodę, jednak sałata zawiera jej aż 95%. |

1.3. Problemy trawienne

Czy masz nadkwasotę i wrzody żołądka? Czy nosisz w kieszeni lub torebce tabletki na zgagę? Woda jest doskonałym antidotum na tego rodzaju problemy. Jest podstawowym składnikiem każdego płynu w ustroju, niezbędnego do sprawnego trawienia przyjmowanego pokarmu, np. żółci, śliny, kwasów żołądkowych, a także substancji wyściełającej przewód pokarmowy. Bez odpowiedniej ilości wody cały układ trawienny wchodzi w stan pogotowia, co może dać takie objawy jak zgaga, niestrawność, zaparcia, hemoroidy, a nawet wrzody żołądka.

Woda buduje aż 98% powłoki śluzowej żołądka. Substancja ta chroni narząd przed działaniem kwasów żołądkowych. Zawiera również dwuwęglan, który neutralizuje kwas żołądkowy. Jeśli pijesz wystarczającą ilość wody, warstwa śluzowa jest gruba, co zapobiega bezpośredniemu oddziaływaniu kwasu na ściankę żołądka. Uszczuplenie warstwy śluzowej, spowodowane niedostatkiem wody, wiąże się z dokuczliwym pieczeniem przy każdym spożytym posiłku.

Leki na wrzody żołądka mogą spowodować więcej szkody niż pożytku, ponieważ likwidują symptomy, dzięki czemu czujesz się lepiej. Jednak z biegiem czasu zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego, zostawiając pole do działania Helicobacter pylori (w skrócie H. pylori), bakterii wywołującej wrzody żołądka. Woda zaopatruje soki trawienne w płyn, a to pozwala organizmowi wyprodukować wszystkie potrzebne mu kwasy. Kwas jest twoim przyjacieem w walce z H. pylori, gdyż zabija ją oraz poprawia trawienie.

1.4. Astma

Astmatycy mają zwykle podwyższony poziom histaminy. Histamina jest neuroprzekaźnikiem, który powoduje kurczenie się mięśni w oskrzelach, ograniczając przez to przepływ powietrza. Żeby temu zapobiec, oskrzela potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Badania na zwierzętach wykazały, że produkcja histaminy spada wtedy, gdy zwiększa się spożycie wody. To samo odnosi się do alergii, także związanych z podwyższonym poziomem histaminy w organizmie.

Astmatycy powinni nieznacznie zwiększyć spożycie soli, jeśli nie mają nadciśnienia lub choroby serca. Dr Batmanghelidj wyjaśnia, dlaczego sól jest tak dla nich ważna: „W początkowym stadium astmy następuje wydzielanie śluzu w celu ochrony tkanek, ale po pewnym czasie śluzu jest tak dużo, że utrudnia oddychanie. Sód to naturalny „łamacz śluzu” i jest zwykle wydzielany po to, by pomóc w usunięciu śluzu. Dlatego flegma jest zazwyczaj słona w smaku. Potrzebujemy soli, aby rozbijać śluz w płucach, rozwadniać go i tym samym ułatwić wykrztuszanie”.

Jeśli cierpisz na astmę lub alergię, woda może w znacznym stopniu poprawić twój stan zdrowia i to skuteczniej niż najnowsze inhalatory lub pigułki firm farmaceutycznych. Poza tym woda jest tańsza. Jak zwykłem mówić: „Zdrowie jest tanie; choroba jest droga”.

Dzisiaj poruszyliśmy temat wpływu odwodnienia na organizm człowieka. Jutro podzielę się sekretem, jak pozostać młodym.

| KAMIENIE GMACHU ZDROWIA ROZWAŻ: Stan odwodnienia okrada niektóre części organizmu z wody po to, by mózg, serce, płuca, wątroba i nerki były dobrze nawodnione. Wiele objawów chorobowych to pierwszy sygnał wskazujący na zapotrzebowanie ciała na właściwe ilości wody. Objawy odwodnienia mogą przybrać postać bólów głowy, bólów pleców, bólów stawów, suchej skóry, alergii, zgagi, zaparć i problemów z pamięcią. ZASTOSUJ: Jeżeli cierpisz z powodu któregoś z problemów zdrowotnych wymienionych powyżej, zacznij stopniowo zwiększać spożycie wody, a wtedy objawy mogą całkowicie ustąpić. |

Fragment książki pt.: „Siedem filarów zdrowego życia”
Autor: dr Don Colbert
Wydanie: pierwsze
Data i miejsce wydania: Warszawa 2011
Tytuł oryginału: The Seven Pillars of Health
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Vocatio

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze