Trwa ładowanie...

Coca-Cola i PepsiCo odpierają zarzuty o toksynach pochodzących z butelek PET

Avatar placeholder
07.10.2016 22:30
Coca-Cola i PepsiCo odpierają zarzuty o toksynach pochodzących z butelek PET
Coca-Cola i PepsiCo odpierają zarzuty o toksynach pochodzących z butelek PET

Koncerny PepsiCo i CocaCola w czwartek odrzuciły zarzuty o obecności metali ciężkich w swoich produktach i powiedziały, że nie otrzymały takich raportów od rządu.

Koncerny CocaColi i PepsiCo obalają zarzuty obecności metali ciężkich w butelkach
Koncerny CocaColi i PepsiCo obalają zarzuty obecności metali ciężkich w butelkach (123RF)

Według doniesień, ostatnie badania przeprowadzone przez rząd w Indiach wykazało znalezienie pięciu różnych rodzajów toksyn w napojach produkowanych przez dwie międzynarodowe firmy, PepsiCo i Coca-Cola.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Drugs Technical Advisory Board (DTAB) potwierdziły obecność śladowych ilości metali ciężkich, takich jak antymon, ołów, chrom i kadm, a także związku DEHP (di-2-etyloheksylu) w próbkach pięciu napojów Pepsi, Coca Cola, Mountain Dew, Sprite i 7up.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Podczas gdy Pepsi, Mountain Dew i 7up są własnością PepsiCo, Sprite jest własnością koncernu Coca-Cola.

Co powinieneś wiedzieć o napojach energetyzujących?
Co powinieneś wiedzieć o napojach energetyzujących? [7 zdjęć]

Napoje energetyczne są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jest w nich wiele substancji chemicznych,

zobacz galerię

Jednak obie te firmy miały obalić zarzut obecności metali ciężkich w swoich butelkch PET.

"Nie otrzymaliśmy zawiadomienia ani żadnej kopii raportów, a bez zrozumienia metodologii opisanych badań, nie jesteśmy w stanie wypowiedzieć się na temat domniemanych doniesień” - powiedział rzecznik PepsiCo z Indii.

"Nie otrzymaliśmy żadnego zawiadomienia ani notatki od którejkolwiek z zainteresowanych badaniem instytucji rządowych odnoszących się do testowania naszych produktów, a dowiedzieliśmy się o tej sprawie tylko poprzez wspomniany reportaż" - stwierdził rzecznik koncernu CocaCola w Indiach.

"Będziemy w stanie wypowiedzieć się bardziej szczegółowo po otrzymaniu wspomnianego raportu" - dodaje.

Aby zapewnić konsumentów o bezpieczeństwie swoich butelek PET, rzecznik firmy PepsiCo, powiedział: "Chcielibyśmy stanowczo podkreślić, że nasze produkty są produkowane zgodne z dopuszczalnymi normami zawartości metali ciężkich ustanowionych przez przepisy i normy bezpieczeństwa żywności w Indiach". Jednak na stronie DTAB nie widnieją dopuszczalne poziomy metali ciężkich w zimnych napojach.

Co się stanie, kiedy przestaniesz pić gazowane napoje?
Co się stanie, kiedy przestaniesz pić gazowane napoje? [6 zdjęć]

Odstawienie gazowanych napojów nigdy nie jest proste. Cukier w nich zawarty wykazuje działanie uzależniające.

zobacz galerię

W wyniku testów odnaleziono 0,029 miligrama metali ciężkich na litr napoju (mg / l): 0,011 mg antymonu / litr napoju, 0,002 mg ołowiu / litr napoju, 0,017 mg kadmu / litr napoju i 0,028 mg chromu i DEHP/ l napoju w Pepsi.

Wyniki przedstawiają też zawartość metali w Coca-Coli: 0,006 mg antymonu / litr napoju, 0,009 mg ołowiu / litr napoju, 0,011 mg kadmu / litr napoju, 0,026 mg chromu i DEHP / litr napoju. Badania wykazały również podobne wyniki dla Sprite, Mountain Dew i 7up.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje ołów i kadm jako "poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego", które może mieć poważne skutki dla dzieci i dorosłych, powodując choroby nerek. Pierwiastki te są łatwo przyswajalne przez organizm ludzki, przez co stanowią jeszcze poważniejsze zagrożenie.

Kadm powoduje zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu narządów wewnętrznych i mózgu. Obecność kadmu w organizmie może wywołać zmiany nowotworowe, nadciśnienie oraz uszkodzenia układu oddechowego. Ołów zaś może prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych i zaburzeń układu nerwowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze