Czekolada i produkty czekoladopodobne. Dlaczego nie warto ich jeść?(WIDEO)
Czym się różni dobra czekolada od tej kiepskiej? Jak powstaje produkt czekoladopodobny i dlaczego biała czekolada to tak naprawdę nie czekolada? O tym wszystkim opowiedziała nam Gosia Nagat zwyciężczyni programu „Bake off”
1. Jak powstaje czekolada?
Kakao trafiło do Europy dzięki hiszpańskim odkrywcom i konkwistadorom. Podpatrzyli oni u Azteków ciekawy zwyczaj spożywania naparu z ziaren kakaowca. Od XVI wieku w Europie zaczynają pojawiać się pierwsze wytwórnie czekolady.
By zrobić tabliczkę czekolady potrzebne są owoce kakaowca. Ich nasiona są fermentowane, a następnie suszone. Surowe kakao w ziarnach płynie do krajów docelowych. Tam przygotowywane jest do dalszej obróbki.
Najczęściej, w dużych fabrykach, kolejnym etapem jest prażenie ziaren kakaowca. Dzięki temu czekolada będzie miała intensywniejszy smak. Jak każda obróbka termiczna pozbawia ona części wartości odżywczych gotowy produkt.
2. Tabliczka czekolady
Producentom zależy na uzyskaniu masy kakaowej, którą później łatwiej można modyfikować. Dlatego w następnym kroku ziarna są mielone. Z takiej masy odciska się tłuszcz. Dobra masa, sprzedawana w Europie powinna mieć ok 10 proc. tłuszczu.
To, co dzieje się dalej jest już tajemnicą każdego przedsiębiorstwa. Czekolada mieszana jest tutaj najczęściej z tłuszczem (olejem palmowym), mlekiem i substancjami aromatyzującymi. Na koniec poddawana jest konszowaniu, czyli mieszaniu, które nadaje jej delikatny smak. Im dłużej konszowana czekolada, tym bardziej delikatna i szybciej rozpuści się pod wpływem ciepła.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl