Trwa ładowanie...

Czy możesz mieć nadwagę i być fit?

Czy można jednocześnie mieć nadwagę i być fit? Kiedyś uważano, że tak. Lekarze i naukowcy sądzili, że osoby, które oprócz nadwagi nie mają innych objawów klinicznych, wskazujących na chorobę czy brak sprawności, czyli wysoki cholesterol i wysokie stężenie cukru we krwi, nie kwalifikują się jako osoby niezdrowe.

Tymczasem nowe badania opublikowane w _Journal of American College of Cardiolog_y pokazują, że to tylko częściowa prawda: wysoka waga połączona z byciem fit to tylko przystanek na drodze do nadwagi, otyłości, a co za tym idzie – do wielu chorób.

spis treści
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

1. Nadwaga a wyniki badań

Podczas eksperymentu badano grupę brytyjskich pracowników rządowych w wieku od 39 do 62 lat przez okres 20 lat, a zmiany w ich stanie zdrowia rejestrowano w odstępach 5-letnich. Na początku badania 66 uczestników oznaczono jako „zdrowych dorosłych z otyłością”, których poziom BMI wynosił więcej niż 30. Mieli oni jednak dobre wyniki, a poziom cholesterolu, ciśnienia krwi i cukru we krwi był w normie. Po 20 latach około połowa z nich przeszła na niezdrowy poziom metabolizmu, jednocześnie zachowując dotychczasową wagę.

2. Masz nadwagę? Choroba przyjdzie z czasem

Według autorów badania czas jest ważnym czynnikiem. Poprzednie badania głosiły, że pogorszenie stanu zdrowia zależy tylko od wzrostu wagi. Aby tego dowieść, ówcześni naukowcy badali osoby z nadwagą tylko w jednym momencie ich życia, sprawdzając ich ciśnienie, cholesterol i cukier w danej chwili. To, że obecnie ktoś jest zdrowy i nie ma objawów, które mogłyby być spowodowane zbyt wysoką wagą, nie oznacza, że taki stan będzie utrzymywał się do końca życia.

Trudno zachować zdrowie, kiedy w naszym ciele znajduje się zbyt dużo tłuszczu, ponieważ nadmiar tłuszczu jest biologicznie aktywny, powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej i pozbywa się substancji, które mogą powodować odporność na insulinę, raka i wiele innych chorób.

3. Otyłość brzuszna = problemy metaboliczne

To, gdzie występuje twoja nadwaga, jest równie ważne. Badani, którzy mieli nadwagę, ale byli fit, mieli na początku korzystny rozkład tłuszczu, czyli znajdował się wszędzie, tylko nie na brzuchu. Osoby te były w stanie utrzymać dobry stan zdrowia. Nie jest jednak powiedziane, że ci z nas, którzy są szczupli, są też zabezpieczeni przed problemami metabolicznymi.

Faktem jest jednak, że osoby, których BMI wynosi między 18,5 a 24,9, są znacznie mniej zagrożone wystąpieniem cukrzycy. Tylko u 24% szczupłych dorosłych stwierdzono niepoprawne wyniki badań wskazujące na cukrzycę, podczas gdy aż 70% osób otyłych miało problemy diabetologiczne. Odpowiedź na pytanie brzmi więc: "Nie – nadwaga zdecydowanie nie idzie w parze ze zdrowiem i byciem fit".

Czy możesz mieć nadwagę i być fit?
Czy możesz mieć nadwagę i być fit? (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.