Czy można jeść parówki po terminie ważność? Nasz ekspert przestrzega
Nie wszyscy konsumenci zwracają uwagę na informacje znajdujące się na opakowaniach żywności. Skład czy termin ważności nie ma dla nich znaczenia. Jednak spożywanie chociażby przeterminowanych parówek może poważnie zaszkodzić. Rozmawialiśmy o tym z Izabelą Kućko, technologiem żywności.
1. Technolog żywności przestrzega
Czy można jeść parówki po terminie ważność? Postanowiliśmy zapytać eksperta, jakie mogą być konsekwencje zjedzenia przeterminowanych parówek.
- "Należy spożyć do..." to bezwzględny termin przydatności do spożycia, który pojawia się na opakowaniach parówek, czyli wyrobów garmażeryjnych zaliczanych do grupy najmniej trwałych produktów spożywczych – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Izabela Kućko, technolog żywności. - Wymaganiem tego oznaczenia jest ustawowo wyznaczony zapis: dzień, miesiąc, rok. To swoisty apel, który zakazuje spożywania produktów po przekroczeniu terminu spożycia.
Data wskazana na opakowaniu nie jest przypadkowa. Jej określenie następuje w wyniku szczegółowych badań, które mają na celu zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom.
- Produkty oznakowane taką informacją to wyroby nietrwałe biologicznie i bardzo łatwo psujące się. Szybko postępuje w nich proces fermentacji. Namnażają się też bakterie z rodzaju Salmonella, Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus oraz Campylobacter, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Jak podkreśla Izabela Kućko, spożycie tego typu produktów po przekroczonym terminie ważności niesie ze sobą ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych.
- Są to między innymi zaburzenia czynności nerek, wątroby, żołądka, a także zapalenie opon mózgowych. Przestrzeganie terminów ważności jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych, kobiet ciężarnych i dzieci - ostrzega.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl