Trwa ładowanie...

Czy owoce sprzyjają tyciu?

Avatar placeholder
18.09.2020 11:58
Płatna współpraca z marką peater.wp.pl
Czy owoce sprzyjają tyciu?
Czy owoce sprzyjają tyciu?

Wokół spożycia owoców powstało wiele dietetycznych mitów. Ich udział w diecie ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Niektórzy podają ramy czasowe, w których powinny być spożywane, aby nie powodowały tycia, a inni z kolei zalecają spożycie tylko tych wybranych. Czy przez jedzenie owoców możesz mieć problem z nadprogramowymi kilogramami?

1. Dlaczego warto jeść owoce?

Owoce są grupą produktów, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Dostarczają wielu składników odżywczych i witamin, a także błonnika pokarmowego. W swoim składzie zawierają substancje, które zmniejszają stany zapalne, wykazują działanie przeciwutleniające czy chronią przed nowotworami. Ponadto owoce są niskokaloryczne i włączenie ich do codziennej diety w rozsądnej ilości nie powinno powodować tycia. Do wzrostu masy ciała przyczynia się konsumpcja nadmiernej liczby kalorii w stosunku do wydatkowanej energii, a nie spożycie konkretnej grupy produktów. Włączenie do diety 1-2 porcji owoców może pozytywnie wpłynąć na kontrolę masy ciała. Między innymi dlatego, że dają one uczucie sytości i są mniej kaloryczne w porównaniu do innych słodkich przekąsek, a jednocześnie zaspokajają potrzebę słodkiego smaku. Świeże składają się głównie z wody, co pozwala również na łatwiejszą realizację zapotrzebowania na płyny.

2. Czy fruktoza znajdująca się w owocach jest szkodliwa?

Fruktoza - cukier znajdujący się w owocach od lat jest tematem wielu dyskusji. Obwiniana jest za negatywny wpływ na stężenie cholesterolu we krwi, wzrost masy ciała czy stłuszczenie wątroby. Rzeczywiście fruktoza spożywana w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń lipidogramu. Jednak zjedzenie jej w takiej ilości z owoców, aby wywołała negatywny efekt jest niemal niemożliwe. Zagrożenie stanowią produkty spożywcze, do których dodaje się ten cukier w nadmiarze. Wykorzystywany jest on na szeroką skalę w postaci syropu glukozowo-fruktozowego. Znajdziemy go głównie w produktach przetworzonych np. słodyczach, lodach, napojach gazowanych, sosach, daniach gotowych, smakowym nabiale czy produktach piekarniczych. Sięganie po żywność przetworzoną będącą jej źródłem, w dużej ilości, może być skutkiem tworzenia tkanki tłuszczowej, w tym zlokalizowanej głównie w komórkach mięśniowych i wątrobowych.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

3. Czy warto zastępować owoce sokiem?

Szklanka soku owocowego przez niektórych uważana jest za zamiennik dziennej porcji owoców. Niestety wartość odżywcza takiego napoju jest duża niższa niż owoców wykorzystanych do jego produkcji. Podczas powstawania soku dochodzi do strat witamin, składników odżywczych, a także błonnika pokarmowego. W taki sposób owoc zostaje pozbawiony wszystkiego co najcenniejsze – zostaje głównie woda i cukier. Ponadto płyny szybciej opuszczają żołądek i po szklance soku będziemy szybciej głodni niż po całym owocu. Soków nie powinny pić osoby z insulinoopornością czy cukrzycą. Straty błonnika powodują, że sok jest szybciej trawiony przez co dochodzi do gwałtownego wzrostu glukozy we krwi.

Owoce powinny stanowić składnik codziennej diety. Doskonale sprawdzą się w dietach odchudzających i nie musimy obawiać się ich spożycia nawet wtedy, kiedy chcemy pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Włączenie ich do diety przynosi wiele korzyści. Oprócz tego, że są niskokaloryczne i stanowią źródło cennych składników odżywczych, to mogą również być szybką, zdrową oraz łatwo dostępną przekąskę. Z dodatkiem jogurtu i garścią orzechów mogą tworzyć zbilansowany posiłek w przypadku nagłego głodu lub przy braku czasu na gotowanie.

Wiele smacznych przepisów na potrawy z owocami i nie tylko możemy znaleźć w innowacyjnej aplikacji dietetycznej peater.wp.pl. W ramach abonamentu otrzymamy plany żywieniowe dostosowane do naszego stanu zdrowia i umiejętności kulinarnych, a dodatkowo będziemy mogli korzystać z pomocy profesjonalnych dietetyków oraz z takich funkcjonalności, jak gotowanie dla rodziny, czy motywator picia wody.

Kamila Pawłowska, dietetyk aplikacji żywieniowej Peater. W zespole Peatera odpowiada za tematy z obszaru dietetyki sportowej.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Certyfikowany Instruktor Fitness. Jej konikiem jest żywienie osób aktywnych fizycznie. Wiedzę z tego obszaru zdobywa uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach. Interesuje się również psychodietetyką, a temat zgłębia studiując na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS.

Płatna współpraca z marką peater.wp.pl
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze