Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Czy pasteryzowany sok z soku zagęszczonego (w kartonie) może być dobry dla zdrowia?

Avatar placeholder
26.11.2018 13:51
Wiele osób zadaje sobie pytanie czy pasteryzowany sok może być dobry dla zdrowia
Wiele osób zadaje sobie pytanie czy pasteryzowany sok może być dobry dla zdrowia

Sok owocowy to produkt naturalny, otrzymany z jednego lub większej liczby gatunków zdrowych, dojrzałych, świeżych, mrożonych lub schłodzonych owoców. Posiada barwę, smak i zapach pochodzące z owoców, z których został wyciśnięty. Soki owocowe można podzielić na soki owocowe tzw. NFC (Not From Concentrate/ soki nie z soku zagęszczonego) oraz soki z soku zagęszczonego.

spis treści

Soki owocowe, bez względu na sposób ich powstania otrzymuje się z owoców, zawierają więc witaminy i substancje odżywcze z nich pochodzące. Sok przygotowany w domu i spożyty od razu po sporządzeniu będzie charakteryzował się największą ilością witamin. Sok niepasteryzowany jednodniowy ze sklepu będzie miał mniej witamin i istnieje ryzyko, że zdążyły rozwinąć się w nim bakterie. Sok pasteryzowany będzie miał mniej witamin niż robiony samodzielnie lub niepasteryzowany. Do soków pasteryzowanych dodawane są często syntetyczne witaminy, aby wyrównać ich poziom. Witaminy syntetyczne i naturalne różnią się stopniem wchłaniania.

Co ważne, według wymagań prawa soki odtworzone z soku zagęszczonego, w tym te poddane pasteryzacji, zgodnie z prawem muszą być wyprodukowane z zastosowaniem odpowiednich procesów zachowując istotne właściwości fizyczne, chemiczne organoleptyczne i odżywcze odpowiadające co najmniej właściwościom, jakie posiada przeciętny typ soku otrzymanego z owoców tego samego rodzaju. I tak na przykład szklanka pasteryzowanego soku pomarańczowego pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w ok. 50% – 60%.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

1. Cukry? Tylko naturalne!

W przypadku soków ważne jest stosowanie naturalnych cukrów
W przypadku soków ważne jest stosowanie naturalnych cukrów

Co ważne zgodnie z prawem producentów soków obowiązuje zakaz dosładzania w jakikolwiek sposób soków owocowych. Nie wolno też dodawać słodzików, w tym również tych naturalnego pochodzenia, np. glikozydów stewiolowych, czyli tzw. stewii.

Pamiętajmy, że sok owocowy zawiera wyłącznie naturalne cukry obecne w owocach, ponieważ zgodnie z prawem do soku owocowego nigdy nie można dodawać cukru. Oznacza to, że sok zawiera dokładnie te same i w takiej samej ilości naturalne cukry, występujące w owocach, z których został wyciśnięty, dlatego cukier na opakowaniu wyszczególniony jest w sekcji z wartościami odżywczymi, a nie w składnikach.

2. Bez sztucznych dodatków

Zgodnie z prawem zakazane jest również dodawanie do soków owocowych jakichkolwiek konserwantów, czy barwników. Zakaz ten dotyczy soków, zarówno w butelkach szklanych i plastikowych, kartonach czy opakowaniach typu bag in box, włączając soki pasteryzowane i soki z soku zagęszczonego.

3. Co to jest sok z soku zagęszczonego?

Sok z soku zagęszczonego dobry dla zdrowia?
Sok z soku zagęszczonego dobry dla zdrowia?

W kwestii tych ostatnich producenci są często oskarżani o rozcieńczanie soków, czyli o dodawanie do nich większej ilości wody niż znajdowała się w owocach, z których powstały. Mit ten wynika z braku świadomości na temat procesu produkcji soków tzw. odtworzonych.

Tymczasem soki odtworzone powstają z soku zagęszczonego, poprzez dodanie do niego maksymalnie takiej ilości wody, jaka wcześniej została odparowana. Kluczowe słowa to „takiej samej ilości”. Zgodnie z regulacjami prawnymi soki owocowe odtwarzane z soku zagęszczonego, muszą zawierać maksymalnie taką samą ilość wody, jaką zawierały warzywa i owoce, z których powstały.

Dodanie przez producenta jej większej ilości do soku zagęszczonego byłoby złamaniem prawa. Należy też podkreślić, że jakość wody do odtworzenia soku musi odpowiadać co najmniej jakości wody pitnej.

4. Pasteryzacja jest OK!

Zupełnie nieszkodliwy jest też proces pasteryzacji. Jej celem jest wyłącznie zniszczenie drobnoustrojów i enzymów, które pozostawione w soku będą prowadzić do naturalnego procesu psucia. To właśnie dzięki pasteryzacji soki zyskują dłuższy termin przydatności do spożycia.

Proces ten polega na podgrzaniu soku do odpowiedniej temperatury w krótkim czasie, a następnie szybkim jego schłodzeniu. Odpowiednią kombinację czasu i temperatury dobiera się indywidualnie, w zależności od rodzaju owoców i warzyw.

Jest to więc proces bardzo podobny do tego, jaki stosujemy w domach robiąc przetwory na zimę, jednak dzięki nowoczesnej technologii wykorzystującej bardzo krótki czas pasteryzacji i szybkie schładzanie, którą dysponują producenci, w porównaniu z procesem domowym, utrata witamin, soli mineralnych czy mikro – i makroelementów jest znacznie mniejsza.

5. Wybieraj mądrze

Na pewno ważna jest lektura opakowania i wyszczególnionych na nim składników. Wybór określonego typu produktu zależy od indywidualnych preferencji konsumenta, głównie związanych z walorami smakowymi i konsystencją produktu. Bez obaw można jednak sięgać także po soki pasteryzowane, w kartonowych opakowaniach, które też mogą stanowić jedną z porcji owoców w codziennej diecie.

Więcej informacji na stronie: fruitjuicematters.eu (Polska wersja strony w przygotowaniu.)

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze