Trwa ładowanie...

Czy produkty light zawsze są light?

Avatar placeholder
30.12.2018 18:26
Para robi zakupy
Para robi zakupy (123RF)

Większość osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów sięga po produkty typu fit i light. Czy jednak spożywanie takich produktów jest rzeczywiście zdrowsze i pomaga nam szybciej osiągnąć upragnioną sylwetkę? Niekoniecznie.

1. Produkty fit i light - czym są?

Produkty fit oraz light cechuje mniejsza zawartość kalorii oraz niektórych składników odżywczych.

Jak podają przepisy unijne, wartość energetyczna takich produktów powinna być obniżona o 30 proc. Widoczny na opakowaniu napis, że produkt nie zawiera cukru wcale nie oznacza, że nie ma kalorii. Jak się okazuje, producenci często zastępują cukier sztucznymi słodzikami oraz zwiększoną zawartością tłuszczu.

Dawniej produkty te były przeznaczone przede wszystkim dla osób otyłych lub chorych na cukrzycę. Stąd też wzięło się przekonanie, że są zdrowe. Ale pułapek żywieniowych w takim jedzeniu jest mnóstwo.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

2. Cukier w produktach light

W produktach light cukier zastępowany jest najczęściej chemicznymi słodzikami. Dodawane do jedzenia, by obniżyć jego kaloryczność, w rzeczywistości sprawiają, że ciągle chce nam się jeść.

W żywności typu light i fit znajsziesz: aspartam, mannitol i sorbitol. Są dużo słodsze od cukru, ale spożywane w nadmiarze szkodzą naszemu zdrowiu. Powodują niestrawność, przyczyniają się do powstawania wrzodów żołądka, biegunki, wywołują bóle głowy, mięśni i bezsenność.

Zakupy w supermarkecie / 123RF
Zakupy w supermarkecie / 123RF

3. Syrop fruktozowy i fruktoza

Do dietetycznych produktów zastępujących słodycze, zamiast cukru dodaje się syrop fruktozowy lub fruktozę. Obydwa składniki mają niższy indeks glikemiczny, ale taką samą wartość energetyczną jak sacharoza.

Wydaje nam się, że skoro są wolniej przyswajane przez organizm, to są zdrowsze. Jednak jesteśmy w błędzie. Jak się okazuje zarówno syrop fruktozowy, jak i fruktoza negatywnie wpływają na organizm ludzki.

Ich spożycie w nadmiarze może wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a także podwyższać poziom cholesterolu oraz doprowadzić do schorzeń metabolicznych i otyłości.

Nie dotyczy to jednak owoców, które również są źródłem fruktozy. Dlaczego? Zawierają jej znacznie mniej. Aby zaszkodzić organizmowi musielibyśmy zjadać kilkadziesięt kilogramów owoców dziennie. Znajdziemy w nich bowiem rozwodnioną fruktozę, dlatego jej stężenie jest znacznie niższe niż w przypadku napojów słodzonych syropem fruktozowym.

Mit - napoje light zawsze są zdrowsze/ abcZdrowie
Mit - napoje light zawsze są zdrowsze/ abcZdrowie

4. Light czyli beztłuszczowe

Większość produktów mających na opakowaniu napis light, fit, fitness czy sport tak naprawdę nie ma nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Takie oznaczenia mogą jedynie świadczyć o tym, że produkt zawiera np. L-karnitynę, która pomaga pozbyć się zbędnego tłuszczu podczas uprawiania sportu. Jednak wartość kaloryczna niekoniecznie jest niższa.

Na półkach sklepowych znajdziesz również produkty light o obniżonej zawartości tłuszczu lub zupełnie go pozbawione. To również nie jest dobry wybór. Taka żywność może doprowadzić do niedoborów witamin A, E i D, które rozpuszczają się właśnie w tłuszczach. To dlatego nie powinniśmy całkowicie z nich rezygnować.

Jak się odnaleźć wśród tych produktów? Po pierwsze przed zakupem warto sprawdzić skład znajdujący się na opakowaniu, ale przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek, gdyż takie produkty nie są skutecznym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, a mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze