Dieta bez jajek
Dieta bez jajek to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet alergika, ponieważ jajka są wykorzystywane do produkcji ogromnej ilości artykułów spożywczych. Początkowo może się wydawać, że ta alergia pokarmowa wyeliminuje z diety ulubione potrawy i uniemożliwi jedzenie ciasta, pierogów, kotletów mielonych czy panierowanych. Na szczęście istnieje wiele substytutów, które nie wykluczą z diety alergika potraw, do przyrządzenia których jajka były niezbędne.
1. Dieta alergika
Osoby, które uczulone są na jajka kurze nie powinny spożywać następujących produktów, gdyż może to wywołać reakcję alergiczną:
- naleśników,
- ciastek i bezów,
- batoników,
- kupionych kotletów mielonych, rybnych panierowanych kotletów i paluszków,
- majonezów i sosów,
- gotowych placków ziemniaczanych, pyz i kopytek.
Dozwolone jest natomiast jedzenie następujących produktów, które można przyrządzić bez udziału jajek:
- kotlety mielone,
- kotlety panierowane,
- pasztet,
- kruche ciasto,
- drożdżowe ciasto
- naleśniki, placki,
- kopytka,
- pyzy i pierogi.
2. Alergia na jajka u niemowląt
Na swoją dietę powinny uważać szczególnie kobiety karmiące piersią, ponieważ ich sposób odżywiania może mieć wpływ na rozwój alergii u ich dziecka. Uczulać może zarówno białko, jak i żółtko, choć bardziej alergogenne jest białko jajkakurzego, toteż karmiące mamy muszą zapomnieć o jajecznicy, jajkach na miękko oraz deserach z dodatkiem białka czy masy jajecznej. Niektóre mamy, bez szkody dla dziecka, jedzą czasem jajko na twardo – gotowane przez 15 minut osłabia właściwości alergogenne niektórych protein.
Objawy alergii pokarmowej u niemowląt są podobne do inncyh typowych objawów alergii, toteż wysypka, zaczerwieniona skóra, pokrzywka, biegunka czy wymioty powinny zwrócić uwagę mamy i skłonić do wizyty u lekarza.
3. Czym zastąpić jajka w diecie?
Wiele dorosłych osób, które dowiadują się o alergii na jajka, zastanawia się, jak skonstruuje swój jadłospis bez tego produktu? Na szczęście ciasto na pierogi można zrobić bez udziału jajek, a kleik kukurydziany lub ryżowy wiąże masę mięsną na kotlety mielone czy klopsy. Panierkę może stanowić mąka kukurydziana lub kleiki. Nawet ciasto można upiec bez jajek, np. kruche z owocami, szarlotkę.