Trwa ładowanie...

Dieta Cambridge - zasady, wskazania i przeciwskazania

Dieta Cambridge - zasady, wskazania i przeciwskazania
Dieta Cambridge - zasady, wskazania i przeciwskazania (123RF)

Różnorodność witamin nazywana jest dietą „ostatniej szansy”. Stosuje się ją wówczas, gdy inne diety odchudzające, zwłaszcza diety niskokaloryczne, takie jak np. dieta 1000 kcal, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Dietę Cambridge zaleca się osobom otyłym, osobom, u których nadwaga stanowi zagrożenie zdrowia, a także tym, którzy w krótkim czasie muszą stracić znaczną ilość masy ciała, np. w oczekiwaniu na operację.

spis treści

1. Zasady diety Cambridge

Niskokaloryczna dieta Cambridge dostarcza bardzo małej zawartości energii, w granicach 400-500 kalorii dziennie. Dieta Cambridge jest przeznaczona jedynie dla osób zdrowych, u których występuje otyłość lub nadwaga, ale nie ma innych chorób towarzyszących.

Czasem dietę Cambridge zaleca się osobom, które muszą szybko zrzucić zbędne kilogramy z powodów zdrowotnych (rehabilitacja, zabieg chirurgiczny). Tę dietę odchudzającą stosuje się w taki sposób, by zapewnić organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Czytaj więcej

Dieta Cambridge może być stosowana jako jedyne źródło odżywiania lub może być łączona z konwencjonalnym posiłkiem. Jeśli stanowi jedyny sposób żywienia, wtedy zjadamy tylko produkty dozwolone w tej diecie i wypijamy minimum 2 l niskokalorycznych napojów (woda niegazowana, herbata ziołowa, kawa). Jeśli jest uzupełnieniem innej diety odchudzającej, wtedy oprócz produktów diety Cambridge można spożywać tradycyjne posiłki. Ta dieta odchudzająca umożliwia średni ubytek wagi ciała w granicach 3 kg na tydzień.

Podstawą diety Cambridge są posiłki przygotowane przemysłowo. Produkty przemysłowe zawierają niezbędne składniki odżywcze: minerały, witaminy, białko, węglowodany, tłuszcze. Posiłki to napoje i zupy porcjowane w saszetkach. Jedna saszetka to odpowiednik jednego posiłku. Jednak dietetycy zalecają stosowanie dwóch saszetek dziennie i jednego posiłku diety konwencjonalnej.

Jeśli ktoś stosuje tę dietę jako jedyne źródło odżywiania, powinien być w stałym kontakcie ze specjalistami. W czasie trwania diety Cambridge nie można używać cukru. Dieta Cambridge jest najskuteczniejsza, jeśli stosuje się ją przez trzy tygodnie. Przez następne dwa należy stosować dietę mieszaną, a więc spożywać trzy posiłki: dwa z diety Cambridge i jeden z diety konwencjonalnej.

8 kroków do optymalnej diety
8 kroków do optymalnej diety [8 zdjęć]

Spożywając większą ilość białka, wpływamy korzystnie na metabolizm, co ułatwia wprowadzanie kolejnych

zobacz galerię

Dieta Cambridge została przebadana przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Ocena kliniczna wykazała, że dieta jest bezpieczna, skuteczna i dobrze tolerowana przez organizm. Zalety stosowania diety to szybkie pozbycie się uczucia głodu, utrata tłuszczu brzusznego i obniżenie podwyższonego ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy, insuliny, trójglicerydów i cholesterolu.

2. Wskazania i przeciwwskazania diety

Kto może i powinien stosować dietę Cambridge?

 • osoby otyłe (BMI powyżej 30),
 • pacjenci przed zabiegiem chirurgicznym,
 • osoby przed rehabilitacją,
 • osoby z nadwagą, u których zbędne kilogramy powodują problemy zdrowotne,
 • osoby z nawracającą nadwagą, czyli efektem jo-jo, powtarzającym się po stosowaniu różnych diet,
 • osoby odchudzające się, którym nie pomaga dieta 1000 kalorii.
Dieta Cambridge to doskonała propozycja dla osób chcących szybko zrzucić zbędne kilogramy
Dieta Cambridge to doskonała propozycja dla osób chcących szybko zrzucić zbędne kilogramy (123RF)

Dieta Cambridge nie jest polecana osobom:

 • po poważnych zabiegach chirurgicznych,
 • po zawale serca,
 • po udarze mózgu,
 • chorym na cukrzycę typu 1,
 • chorym na bulimię lub anoreksję,
 • uczulonym na białko, cierpiącym na niewydolność wątroby lub nerek.

Dieta Cambrige jest dietą dla odważnych. Wymaga samozaparcia i prawdziwej kontroli tego, co się je. Może być sposobem na odchudzanie tylko dla osób zdrowych i co najważniejsze, w czasie jej stosowania trzeba być pod okiem lekarzy, ponieważ dieta może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Efekty diety Cambridge warto połączyć z aktywnością fizyczną, która pozwala zachować efekty odchudzania na dłużej i uniknąć efektu jo-jo.

Następny artykuł: Dieta Dukana
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze