Trwa ładowanie...

Dieta na zaparcia w ciąży

Avatar placeholder
06.02.2019 15:48
Dieta na zaparcia w ciąży
Dieta na zaparcia w ciąży

Zaparcia to dosyć częste zmartwienie kobiet ciężarnych. Są one w dużej mierze spowodowane zmianami hormonalnymi podczas ciąży. Wydzielane w tym okresie hormony działają spowalniająco na proces trawienia i osłabiają pracę jelit.

Dodatkowo zwiększeniu ulega wchłanianie zwrotne wody z treści jelitowej, co również utrudnia pasaż jelitowy. Często bywa tak, że winne obstrukcji są preparaty żelaza, które zazwyczaj przyjmowane są podczas ciąży. Także obawa przed aktywnością i znaczne zmniejszenie ilości ćwiczeń fizycznych mogą wpływać na powstawanie zaparć.

Jak radzić sobie z tym problemem? W walce z zaparciami niezwykle ważna jest dieta. Przede wszystkim trzeba zwiększyć podaż błonnika – wybierać te produkty, które mają go najwięcej. Będą to: świeże warzywa i owoce, grube kasze (gryczana, jęczmienna), płatki zbożowe (pszenne, żytnie, jęczmienne, owsiane), ryż brązowy lub paraboliczny, pieczywo i makarony z mąki z pełnego przemiału (pełnoziarniste, razowe), pieczywo graham. Należy pamiętać przy tym o zapewnieniu dostatecznej ilości napojów. Przyszła mama powinna wypić 2,5 do 3 litrów płynów dziennie.

Nieoceniona w walce z zaparciami jest rola produktów mlecznych fermentowanych (jogurt naturalny, kefir, maślanka, mleko acidofilne), które poprzez uregulowanie mikroflory bakteryjnej jelit także wpłyną pozytywnie na procesy trawienne.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Lepiej zrezygnować ze słodkich przekąsek, a zastąpić je suszonymi owocami, pestkami lub orzechami. Jeżeli dokuczają ci zaparcia, postaraj się unikać czekolady, kisielu, bananów, jagód, białego ryżu, klusek i makaronu z białej mąki, gdyż właśnie te produkty wykazują działanie zapierające.

Prostym sposobem na zwalczenie zaparć jest picie na czczo wody w temperaturze pokojowej z dodatkiem soku z cytryny lub odrobiny miodu. Można również zjeść rano, namoczone przez noc w ciepłej przegotowanej wodzie, 2–3 suszone śliwki. Podobne rezultaty uzyskamy, wypijając na czczo napar z nasion lnu (razem z nasionami).

Pamiętaj, bądź aktywna! Codzienny spacer i regularnie wykonywane nieforsujące ćwiczenia nie tylko zrelaksują, lecz także pobudzą perystaltykę jelit i pomogą ci w walce z zaparciami.

Dieta w zaparciach - przykładowy jadłospis:

Na czczo

napar z nasion lnu

Śniadanie

twarożek z rzodkiewką, natką pietruszki i pestkami dyni

chleb graham

surówka z cykorii z oliwą z oliwek

herbata, słaby napar

II śniadanie

jogurt naturalny z dodatkiem płatków zbożowych i truskawek

kanapka z chleba graham ze schabem pieczonym, sałatą i pomidorem

woda niegazowana z plasterkiem cytryny

Obiad

zupa jarzynowa niezabielana

łosoś na parze z koperkiem i cytryną

kasza gryczana

bukiet sałat z sosem winegret

sok z czarnej porzeczki

Podwieczorek

koktajl z kefiru i malin z dodatkiem płatków migdałowych

woda niegazowana z plasterkiem cytryny

Kolacja

sałatka z brązowego ryżu, gotowanej piersi indyka i papryki z dodatkiem oliwy z oliwek, posypana natką pietruszki

sok wielowarzywny

Bibliografia

Muller S.D. Właściwe i smaczne żywienie przy zaparciach, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2739-X
Hoffmann D. Zaburzenia trawienia - zioła na biegunkę, zaparcia, wzdęcia, zgagę i inne dolegliwości, KDC, Warszawa 2005, ISBN 83-7404-243-5
Brown J. Odżywianie w ciąży - przewodnik żywieniowy dla kobiet w ciąży i młodych matek, Mada, Warszawa 2002, ISBN 83-86170-75-1
Cichocka A., Szostak-Węgierek D., Żywienie kobiet w ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3131-1

Następny artykuł: Zapobieganie zaparciam
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze