Trwa ładowanie...

Dieta oczyszczająca z toksyn

Avatar placeholder
11.02.2020 13:52
Dieta oczyszczająca z toksyn
Dieta oczyszczająca z toksyn (123RF)

Dieta oczyszczająca to najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. Ich nadmiar ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i może powodować brak koncentracji i energii, permanentne uczucie zmęczenia oraz powtarzające się bóle głowy. Kuracja oczyszczająca nie oznacza permanentnej głodówki przez kilka dni, ale wiąże się z wyeliminowaniem pewnych produktów, które są największym źródłem toksyn.

spis treści

1. Toksyny w organizmie człowieka

Zdrowe produkty
Zdrowe produkty

Aby uniknąć chorób układu sercowo-naczyniowego dużą rolę spełnia odpowiedni sposób odżywiania się, który

zobacz galerię

Często nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele toksyn dostaje się do twojego organizmu przez skórę, płuca i układ pokarmowy. Szkodliwe dla człowieka substancje znajdują się wodzie, glebie i w powietrzu. Ich całkowite wyeliminowanie jest w zasadzie niemożliwe, jednak znając ich źródła, możemy ograniczać ich ilość. Największa ilość toksyn znajduje się w:

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"
 • zanieczyszczonym środowisku,
 • dymie papierosowym,
 • alkoholu,
 • lekach,
 • niezdrowych produktach żywnościowych - sztuczne barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze (nawet nasiona łubinu mogą być toksyczne),
 • produktach instant (zupki błyskawiczne, gotowe dania, kawy rozpuszczalne).

Produkty typu instant powodują wzrost ciśnienia tętniczego, przyrost masy ciała, zatrzymywanie wody w organizmie oraz niedobór witamin i składników mineralnych, dlatego niezbędne jest okresowe oczyszczanie jelit z toksyn. Ponadto artykuły zawierające sztuczne barwniki i konserwanty mogą powodować alergie.

Źródłem toksyn w organizmie jest także nadmierny stres, dlatego diety oczyszczające zaleca się także osobom, które żyją w ciągłym stresie i pod długotrwała presją. Właśnie odpowiednia dieta jest jednym z najlepszych sposobów na stres.

2. Rodzaje kuracji oczyszczających

Dieta oczyszczająca w zależności od rodzaju i intensywności może przybierać odmienną formę i mieć zróżnicowaną długość. Skrajnymi formami oczyszczania organizmu z toksyn są 2-3 dniowe głodówki, podczas których przyjmowane są płyny. Łagodniejszą formę mają kilkudniowe kuracje oczyszczające, podczas których spożywa się wyłącznie jeden produkt lub przyjmuje się tylko owoce i warzywa (jak w diecie dr Dąbrowskiej) i nie wymaga "katowania" organizmu. Przedstawimy ci w tym artykule przykład diety oczyszczającej trwającej 10 dni i pozwalającej na względną modyfikację przyjmowanych produktów.

3. Przykładowy jadłospis diety oczyszczającej

 • Dzień 1 i 2 - tylko owoce

Na śniadanie wypijaj sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy (możesz rozcieńczyć go wodą), potem wybierz jeden owoc, który będziesz spożywać co najmniej do popołudnia tego dnia. Wielkość posiłków nie jest ograniczona, ważne jest jednak, by odstępy między posiłkami wyniosły 2 - 3 godziny.

 • Dzień 3 - 8 - włączenie warzyw do diety oczyszczającej

Na śniadanie najlepiej wypij sok, na obiad przyrządź dużą porcję surówki warzywnej z dodatkiem kiełków, nasion i migdałów. Na kolacje możesz ugotować warzywa na parze albo udusić je. Przed snem koniecznie wypij herbatę Ninghong.

 • Dzień 9 i 10 - dodanie nabiału

Odżywiaj się jak poprzednio, ale 1 - 2 posiłki zastąp produktami mlecznymi (np. muesli z kefirem, jogurtem).

4. Wspomaganie kuracji oczyszczającej herbatkami

Oczyszczanie organizmu z toksyn wymaga przyjmowania odpowiedniego rodzaju płynów. Z codziennego menu należy wyeliminować nie tylko kawę, czarną mocną herbatę, ale także zastąpić je ziołowymi naparami do picia, zieloną herbatą lub chińską herbatką Ninghong. Pomagają ona nie tylko w oczyszczaniu organizmu z toksyn, ale także wspomagają dietę odchudzająca. Oto niektóre właściwości takich herbat:

 • chronią organizm przed wolnymi rodnikami (profilaktyka antynowotworowa),
 • mają działanie antybiotyczne, przeciwzapalne, napotne i moczopędne,
 • są wskazane dla osób z niedrożnością dróg moczowych, chorób serca,
 • pobudzają perystaltykę jelit,
 • przyspieszają wchłanianie treści pokarmowych,
 • mają łagodne działanie przeczyszczające,
 • poprawiają wygląd skóry,
 • pomagają w redukcji nieświeżego oddechu.

Poprawa funkcjonowania organizmu dzięki diecie oczyszczającej organizm z toksyn jest możliwa, ale nie należy decydować się na takie rozwiązanie zbyt często.

Następny artykuł: Szybka dieta oczyszczająca
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze