Trwa ładowanie...

Dieta przy chorej tarczycy

Niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy i zapalenie tarczycy czyli choroba Hashimoto – to przypadłości, z którymi zmagają się miliony ludzi na całym świecie.

W przypadku chorób tarczycy należy zastosować odpowiednią dietę
W przypadku chorób tarczycy należy zastosować odpowiednią dietę

1. Czym jest więc jest tarczyca?

Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany w okolicy szyi. Składa się on z dwóch płatów oraz cieśni, która je łączy. Tarczyca zajmuje się produkcją hormonów tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) oraz kalcytoniny. Do ich produkcji stymulowana jest przez hormon wydzielany przez przysadkę mózgową – tyreotropinę (TSH).

Jakie są w takim razie najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy?

• Ospałość, zmęczenie, apatia, niechęć do podejmowania działań • Przybieranie na wadze bez wyraźnego powodu lub problemy z chudnięciem mimo niskiej kaloryczności • Mocne odczucia zimna • Osłabienie koncentracji i funkcji kognitywnych • Depresja, mocno nasilony stres

2. Skąd właściwie biorą się problemy z tarczycą?

Przyczyn tej przypadłości jest wiele. Jednym z podstawowych elementów, który przyczynia się do jej powstania jest niewłaściwe odżywianie. Niewłaściwa ilość węglowodanów, witamin i składników mineralnych takich jak jod, selen, cynk, tyrozyna i wiele innych będzie skutkowała pogorszeniem jej pracy. Warto wiedzieć jak dostosować dietę przy chorej tarczycy.

Co w takim razie na pewno powinniśmy wykluczyć z naszego jadłospisu?

  • Warzywa kapustne – brokuły kalafior, brukselka i kapusta to warzywa zawierające składnik antyżywieniowy, który będzie wpływał na ograniczenie wchłanialności jodu
  • Cukier, tłuszcze trans – składniki te zakłócają balans hormonalny, a także wpływają na osłabiona pracę układu nerwowego.
  • Gluten - pszenica, orkisz, żyto, itd. - białko glutenowe (gliadyna) przypomina ciała tarczycy, więc w momencie przedostania się poza strukturę jelit powoduje nadprodukcje przeciwciał (stąd w wynikach badań ich wysokie stężenie), które atakują zarówno gluten jak i tarczycę powodując jej degradację
  • Nabiał - prowokuje stany zapalne, które destabilizują prace gruczołu, jak i zwiększony poziom estrogenu, który skumulowany w organizmie będzie powodował zaburzenia pracy przysadki

3. W jaki sposób możemy z tarczycą walczyć?

W przypadku problemów z tarczycą najczęściej stosowaną metodą leczenia jest wykorzystanie hormonalnej terapii zastępczej, czyli podawanie tyroksyny (T4) w formie leku (euthyrox, letrox) lub połączenie w postaci czynników T3 i T4 (novothyral). Poniekąd jest to dostarczenie finalnego produktu, czyli gotowej wersji hormonu. Warto pamiętać jednak, że należałoby także (szczególnie przy podawaniu samej tyroksyny) zadbać o możliwości jej przemiany w formę aktywną T3, co skutkowało będzie finalnym pożądanym działaniem.

Pamiętajmy również, że sama terapia nie leczy problemu lecz omija go poprzez uzupełnienie niedoborowego hormonu i wyrównanie wartości. Natomiast przy HASHIMOTO nie powstrzymuje produkcji przeciwciał, stąd choroba dalej może się rozwijać!

Materiał zewnętrzny

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.