Trwa ładowanie...

Dieta przy chorej tarczycy

Avatar placeholder
27.11.2018 13:02
Dieta przy chorej tarczycy
Dieta przy chorej tarczycy (mat. prasowe)

Niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy i zapalenie tarczycy czyli choroba Hashimoto – to przypadłości, z którymi zmagają się miliony ludzi na całym świecie.

W przypadku chorób tarczycy należy zastosować odpowiednią dietę
W przypadku chorób tarczycy należy zastosować odpowiednią dietę

1. Czym jest więc jest tarczyca?

Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany w okolicy szyi. Składa się on z dwóch płatów oraz cieśni, która je łączy. Tarczyca zajmuje się produkcją hormonów tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) oraz kalcytoniny. Do ich produkcji stymulowana jest przez hormon wydzielany przez przysadkę mózgową – tyreotropinę (TSH).

Jakie są w takim razie najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy?

• Ospałość, zmęczenie, apatia, niechęć do podejmowania działań • Przybieranie na wadze bez wyraźnego powodu lub problemy z chudnięciem mimo niskiej kaloryczności • Mocne odczucia zimna • Osłabienie koncentracji i funkcji kognitywnych • Depresja, mocno nasilony stres

2. Skąd właściwie biorą się problemy z tarczycą?

Przyczyn tej przypadłości jest wiele. Jednym z podstawowych elementów, który przyczynia się do jej powstania jest niewłaściwe odżywianie. Niewłaściwa ilość węglowodanów, witamin i składników mineralnych takich jak jod, selen, cynk, tyrozyna i wiele innych będzie skutkowała pogorszeniem jej pracy. Warto wiedzieć jak dostosować dietę przy chorej tarczycy.

Co w takim razie na pewno powinniśmy wykluczyć z naszego jadłospisu?

  • Warzywa kapustne – brokuły kalafior, brukselka i kapusta to warzywa zawierające składnik antyżywieniowy, który będzie wpływał na ograniczenie wchłanialności jodu
  • Cukier, tłuszcze trans – składniki te zakłócają balans hormonalny, a także wpływają na osłabiona pracę układu nerwowego.
  • Gluten - pszenica, orkisz, żyto, itd. - białko glutenowe (gliadyna) przypomina ciała tarczycy, więc w momencie przedostania się poza strukturę jelit powoduje nadprodukcje przeciwciał (stąd w wynikach badań ich wysokie stężenie), które atakują zarówno gluten jak i tarczycę powodując jej degradację
  • Nabiał - prowokuje stany zapalne, które destabilizują prace gruczołu, jak i zwiększony poziom estrogenu, który skumulowany w organizmie będzie powodował zaburzenia pracy przysadki

3. W jaki sposób możemy z tarczycą walczyć?

W przypadku problemów z tarczycą najczęściej stosowaną metodą leczenia jest wykorzystanie hormonalnej terapii zastępczej, czyli podawanie tyroksyny (T4) w formie leku (euthyrox, letrox) lub połączenie w postaci czynników T3 i T4 (novothyral). Poniekąd jest to dostarczenie finalnego produktu, czyli gotowej wersji hormonu. Warto pamiętać jednak, że należałoby także (szczególnie przy podawaniu samej tyroksyny) zadbać o możliwości jej przemiany w formę aktywną T3, co skutkowało będzie finalnym pożądanym działaniem.

Pamiętajmy również, że sama terapia nie leczy problemu lecz omija go poprzez uzupełnienie niedoborowego hormonu i wyrównanie wartości. Natomiast przy HASHIMOTO nie powstrzymuje produkcji przeciwciał, stąd choroba dalej może się rozwijać!

Materiał zewnętrzny

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze