Trwa ładowanie...

Dieta wegetariańska a nadciśnienie

Avatar placeholder
15.05.2013 12:05
Dieta wegetariańska a nadciśnienie
Dieta wegetariańska a nadciśnienie

Dieta wegetariańska to odpowiednia dieta dla osób mających problemy z ciśnieniem. Żywienie w nadciśnieniu tętniczym wymaga pewnych zmian. Jeżeli jadłaś dużo czerwonego mięsa, często smażyłaś potrawy, piłaś duże ilości alkoholu, twoja dieta była bogata w sól – to najwyższy czas to zmienić. Nadciśnienie tętnicze to wyraźny sygnał organizmu, że należy zadbać o zdrowie. Dieta wegetariańska pomoże ci w walce z dolegliwościami.

spis treści

1. Wady i zalety diety wegetariańskiej **

**

Zdrowa dieta wegetariańska
Zdrowa dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska ma wiele zalet. Osoby, które wyrzuciły ze swojego jadłospisu mięso, rzadziej cierpią

zobacz galerię
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Dieta wegetariańska zakłada odżywianie się jedynie produktami pochodzenia roślinnego. Jeśli masz problemy z ciśnieniem, powinnaś się tym zainteresować. Spożywane pokarmy to rośliny zbożowe, strączkowe, okopowe, oleiste, warzywa, owoce i grzyby. Niektóre odmiany wegetarianizmu dopuszczają spożywanie produktów mlecznych, jajek. Semiwegetarianizm rozszerza swoje granice. Osoby będące semiwegetarianami jedzą ryby, drób, jaja i mleko. Rezygnują jedynie z czerwonego gatunku mięsa.

Niewątpliwą zaletą dań wegetariańskich jest mała zawartość tłuszczu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu dieta wegetariańska pomaga walczyć cholesterolem i jest wskazana na nadciśnienie tętnicze. Dieta wegetariańska jest bogata w witaminy i mikroelementy. Dobrze skomponowana uzupełnia poziom witaminy C, sodu i potasu. Poza tym, jest to dobra dieta odchudzająca, ponieważ w dużej dawce jedzenia znajduje się niewielka liczba kalorii.

Niestety, dieta wegetariańska ma także swoje wady. Dokładniej mówiąc, jej wady wynikają z nieodpowiedniego zestawienia produktów. Całkowita eliminacja mięsa prowadzi do powstania niedoboru białka, ubytków w dostarczaniu energii, niedoborów wielu witamin (witaminy B12, witaminy D) i minerałów.

Oczywiście powyższe mikroelementy można uzupełni innymi produktami. Dieta przy nadciśnieniu zakłada przecież ograniczanie spożywania czerwonego mięsa. Należy też pamiętać, by nie dopuścić do hiperwitaminozy. Nadmiar witamin bywa szkodliwy.

2. Dieta na nadciśnienie

Problemy z ciśnieniem mogą rozwijać się przez wiele lat i nie dawać żadnych objawów. Często dochodzi do sytuacji, w której nadciśnienie tętnicze, jest wykrywane przypadkowo, w trakcie rutynowych badań. Domowe sposoby, na to jak obniżyć ciśnienie krwi, zakładają zmianę diety.

Żywienie w nadciśnieniu tętniczym wymaga wprowadzenia zmian. Dieta wegetariańska pomaga zmienić nawyki żywieniowe. Tak więc jest to dobra dieta na nadciśnienie. Unikanie czerwonego mięsa, alkoholu, sól w diecie ograniczona do minimum – to zalecane żywienie w nadciśnieniu tętniczym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze