Dlaczego szybko się upijamy? Oto 3 dziwne powody, potwierdzone naukowo (WIDEO)
Picie alkoholu powoduje upojenie nim u pewnych osób szybciej, a u innych później. Wpływ na to ma np. płeć. Kobiety mają w organizmie więcej tłuszczu i zarazem mniej wody od mężczyzn, dlatego alkohol szybciej na nie oddziałuje.
Światowi naukowcy postanowili zbadać, jakie mogą być inne, często zaskakujące powody tego, że szybko się upijamy. Oto czego się dowiedzieli.
Dlaczego szybko się upijamy? Oto 3 dziwne powody potwierdzone naukowo. Wszyscy wiemy, że w dużej mierze zależy to od tego co i ile się pije oraz jak szybko.
Są jednak inne przyczyny szybkiego upijania się które mogą cię zaskoczyć, picie ze szklanego naczynia według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym PlosOne. Pijąc ze szklanych naczyń i masz dużo większe szanse na upicie się.
Naukowcy z University of Bristol stwierdzili że szklane naczynia mają wpływ na to jak szybko pijemy piwo. Całkowita szybkość picia wzrasta o 60%, gdy napój alkoholowy znajduje się w zakrzywionym lub karbowanym szkle.
Z badań naukowych Opublikowany w czasopiśmie Clinical and Experimental Research wynika, że stężenie alkoholu we krwi jest wyższe po spożyciu porcji wódki 30 ml rozcieńczonej z tonikiem w stosunku do porcji piwa 250 ml lub wina 100 ml.
Pijąc wódkę upijesz się szybciej mimo tego, że wszystkie trzy trunki mają podobną zawartość alkoholu picie na pusty żołądek. Badania opublikowane w Journal of Clinical Pharmacology pokazują, że posiłek składający się z około 550 kalorii spożyty na godzinę przed piciem umożliwia organizmowi eliminacja alkoholu 45% szybciej niż gdyby żołądek był pusty.