Trwa ładowanie...

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu?

 Paula Komendarczuk
26.05.2021 13:19
Woda umożliwia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Woda umożliwia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. (istock)

Właściwe nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda odpowiada za prawidłowe działanie wszelkich procesów w ciele człowieka, na przykład wspomaga wchłanianie składników pokarmowych w jelitach i umożliwia działanie enzymów trawiennych. W jaki sposób właściwie się nawadniać i dlaczego jest to takie ważne?

spis treści

1. Dlaczego picie wody jest ważne?

By organizm mógł prawidłowo funkcjonować musi być właściwie nawodniony. Właśnie dlatego powinniśmy utrzymywać poziom płynów na stałym poziomie. Woda stanowi bowiem ważny składnik każdej komórki naszego organizmu, składa się z niej krew, mózg a także mięśnie.

Płyny umożliwiają minerałom dotarcie do komórek, a także usprawniają oczyszczanie ciała z toksyn. Woda chłodzi ciało, gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka oraz izoluje od chłodu, gdy jest zimno. Jednym słowem odpowiada za utrzymanie stałej temperatury ciała.

2. Objawy odwodnienia

Choć uczucie pragnienia nie wydaje nam się niczym niebezpiecznym, to może prowadzić do poważnych konsekwencji. Woda stanowi ponad połowę objętości naszego ciała, już przy ubytku wody rzędu 1-2 procent czujemy silne pragnienie.

Zobacz film: "Lekarze ostrzegają przed groźnym odwodnieniem"

Ból głowy, duszności, złe samopoczucie, zmęczenie i większa podatność na stres, to tylko niektóre z objawów odwodnienia. Każdy z nas dziennie traci ponad 2 litry wody dziennie, z tego względu musimy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów.

3. Jak się nawadniać?

Aby w łatwy sposób nawodnić organizm warto pić czystą wodę małymi łykami. Choć ilość spożywanej wody uzależniona jest w pewnym stopniu od indywidualnych preferencji, to przyjmuje się, że dorosła osoba powinna pić około 1,5 litra wody.

Jednak, aby prawidłowo nawodnić organizm powinniśmy rozłożyć w czasie spożywanie wody. Jeśli wypijemy za dużo na jeden raz, to możemy nie tylko chwilowo przeciążyć nerki, ale i spożyta przez nas woda zostanie wydalona natychmiast z organizmu.

Właśnie dlatego powinniśmy pić wodę regularnie w małych ilościach. O właściwym nawodnieniu pamiętajmy szczególnie w czasie upałów oraz podczas treningów, gdy nasz organizm mocniej się poci.

4. Czym się nawadniać?

Właściwe nawodnienie to nie tylko właściwe odstępy czasowe, ale i to, co pijemy. Warto wspomnieć, że najlepiej poradzi sobie czysta woda. Nie oznacza to, że musimy od razu rezygnować zupełnie z kawy czy czarnej herbaty, ale tę drugą warto zastąpić herbatą owocową lub zieloną.

Picie wody pozwoli nam zadbać o skuteczne nawodnienie. Jednak jaką wybrać? Wody źródlane są wydobywane z krystalicznych źródeł. Posiadają mniej składników niż woda mineralna (< 500 mg minerałów na litr), ale ze względu na miękką i lekką konsystencję są polecane dla dzieci i kobiet ciężarnych.

Z kolei woda wysokozmineralizowana pozwala jednocześnie uzupełnić niedobory składników mineralnych w naszym organizmie, takich jak wapń czy magnez.

Wapń to budulec układu kostnego, zębów oraz składnik wspomagający działanie układu odpornościowego. Brak odpowiedniej ilości wapnia prowadzi do takich konsekwencji jak pogorszenie kondycji aparatu ruchu, zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości.

Magnez ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, zmniejsza stres i ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Na wodę wysoko zmineralizowaną warto postawić zwłaszcza latem, gdy pocimy się i wydalamy wraz z potem składniki mineralne. Jednak bez względu na rodzaj wody, należy pamiętać o właściwym nawodnieniu przez cały rok.

odpowiednie nawodnienie / abcZdrowie
odpowiednie nawodnienie / abcZdrowie

To musisz wiedzieć

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Brak produktów w wybranej kategorii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze