Trwa ładowanie...

Dlaczego zimą łatwiej zrzucić zbędne kilogramy?

 Sylwia Stachura
07.01.2016 08:18
Dlaczego zimą łatwiej zrzucić zbędne kilogramy?
Dlaczego zimą łatwiej zrzucić zbędne kilogramy? (Źródło: 123RF)

Próbujesz zrzucić kilka kilogramów? Naukowcy przekonują, że najlepsze rezultaty daje odchudzanie zimą. Chłód sprawia, że szybciej spalamy tkankę tłuszczową.

1. Zimno a odchudzanie

Przebywanie na świeżym powietrzu w mroźny dzień, ćwiczenia na zewnątrz i zmniejszenie temperatury w mieszkaniu może pomóc w szybszym zgubieniu dodatkowych kilogramów. W styczniu 2015 roku naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykazali, że chłód pobudza produkcję brązowego tłuszczu w organizmie – to dobry rodzaj tłuszczu, który przyspiesza przemianę materii i spalanie kalorii.

Naukowcy z Uniwersytetu w Genewie postanowili pogłębić badania nad oddziaływaniem temperatury na chudnięcie. Okazało się, że ekspozycja na zimno wpływa na bakterie znajdujące się w układzie pokarmowym, co sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej i przyspiesza metabolizm.

Już wcześniej wiadomo było, że skład mikroflory przekłada się na efektywność trawienia, a także na to, czy przybieramy na wadze.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Badacze postanowili sprawdzić, jak zimno wpływa na bakterie w układzie pokarmowym. Przez dziesięć dni obserwowali organizmy myszy przebywające w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosiła sześć stopni Celsjusza. Okazało się, że chłód zmienił skład mikroflory bakteryjnej u zwierząt, dzięki czemu schudły i miały więcej brązowego tłuszczu.

2. Zaprzyjaźnij się z chłodem

Naukowcy wyjaśniają, że chłód sprawia, że organizm czerpie więcej energii z dostarczanego pożywienia, dzięki czemu kalorie nie są magazynowane, a wykorzystywane na bieżąco. Niskie temperatury sprzyjają też formowaniu się brązowego tłuszczu, który również pomaga podczas odchudzania.

Niestety, w organizmie dorosłego człowieka występuje mało tego „dobrego” tłuszczu. Niewielkie ilości są usytuowane jedynie w karku. Brązowy tłuszcz zanika wraz z wiekiem – najwięcej mają go niemowlęta. Dobra wiadomość jest taka, że nie stroniąc od zimna, można zwiększyć ilość tego rodzaju tłuszczu w organizmie.

Eksperci radzą wszystkim, którzy próbują zrzucić zbędne kilogramy, aby nie bali się zimna. Ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu zimą będą skuteczniejsze niż te na siłowni. Poza tym warto przykręcić nieco kaloryfery, aby temperatura w mieszkaniu nie była zbyt wysoka i nie ubierać się zbyt ciepło. Te proste triki pozwolą pobudzić metabolizm i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, bez większego wysiłku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze