Działa na serce, mózg, jelita. Jedz do woli, to bogactwo antyrakowych polifenoli
Naukowcy podkreślają, że nadal odkrywają nowe korzyści wynikające z jedzenia tych owoców. Już wiadomo, że dobrze wpływa na zdrowie serca, mózgu czy jelit. Jest soczysty, smaczny, a do tego pełen prozdrowotnych właściwości. Dlaczego warto jeść je regularnie?
1. Wspiera zdrowie jelit
Eksperci z UCLA Health wskazują, że choć granat znany był już w starożytności, nadal naukowcy odkrywają nowe korzyści zdrowotne wynikające z tego owocu. Owoc zawiera elagotaniny, czyli bioaktywne polifenole o działaniu przeciwzapalnym i antyrakowym.
Dr David Heber wskazuje, że po spożyciu granatów ulegają fermentacji na mniejsze substancje nazywane urolitynami. Urolityny mają pozytywny wpływ na zdrowie, ponieważ zatrzymują procesy zapalne oraz zapobiegają dysfunkcjom serca.
Owoce te pozytywnie wpływają także na mikrobiom. Badanie przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykazało, że myszy karmione pożywieniem z ekstraktem z granatu, nie chorowały na nieswoiste zapalenie jelit w porównaniu do gryzoni, które otrzymywały zwykłą karmę.
- Związki zawarte w granacie współdziałają, aby zapobiec rozwojowi bakterii - powiedział dr Heber. Rozwój złych bakterii w jelitach może prowadzić do chorób zapalnych, a także powodować nieprzyjemne objawy jak nudności, biegunki, wymioty, skurcze i bóle brzucha.
2. Dobry dla serca, mózgu i skóry
Dr Zhaoping Li przeprowadzała badanie, w którym wraz z grupą naukowców, sprawdzała, jak spożywanie soku z granatu wpłynie na zdrowie skóry kobiet. Okazało się, że sok z granatów działa niczym niewidzialny filtr słoneczny,
- To pokazuje, że duża część tego, co jesz i pijesz, trafia do skóry - zaznaczyła lekarka.
Żywność bogata w przeciwutleniacze, jak granaty, może pomóc w utrzymaniu funkcji poznawczych. Dr Li pdokreśla, że przeprowadzone przez nią badania wykazały, że granaty mogą pomóc w zachowaniu pamięci, a także zmniejszać stres oksydacyjny i wspierać zdrowie mózgu.
Dr Heber bada granaty od blisko dwóch dekad. Wskazuje, że spożywanie tych najzdrowszych owoców wiąże się również z:
- korzyściami dla zdrowia serca,
- wspieraniem zdrowia układu moczowego,
- podwyższoną wytrzymałością,
- właściwościami antybakteryjnymi.
Eksperci przypominają, że istnieje ponad tysiąc odmian granatu, ale tylko 50 z nich uprawianych jest komercyjnie. Niektóre osoby zajadają się miąższem otaczającym nasiona. W nim znajduje się wiele błonnika i przeciwutleniaczy.
- Aby jednak wyciągnąć z niego jak najwięcej, należy go wycisnąć i przyjmować w postaci płynnej, jako sok - zaznacza lek. Zhaoping Li.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl