Trwa ładowanie...

Folia aluminiowa – właściwości, sposoby zastosowania

Avatar placeholder
16.04.2021 10:19
Zastosowanie folii aluminiowej
Zastosowanie folii aluminiowej (123rf)

Folia aluminiowa to praktyczny „gadżet”, który z powodzeniem można stosować nie tylko w kuchni, ale także w różnych sytuacjach domowych. Folia posiada dwie strony – matową oraz błyszczącą, każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Dowiedz się, która strona folii aluminiowej powinna być używana, aby skutecznie wykorzystać jej zalety.

spis treści

1. Folia aluminiowa - zastosowanie

Przy korzystaniu z foli aluminiowej przyda się podstawowa wiedza na temat właściwości strony matowej i błyszczącej, aby wiedzieć która strona folii aluminiowej będzie lepsza.

Strona lśniąca folii aluminiowej izoluje ciepło (odbija je), zaś matowa strona folii aluminiowej je przepuszcza (pochłania). Jeśli podczas przygotowywania potrawy zależy ci na tym, aby utrzymać ciepło dania, należy owinąć je błyszczącą stroną foli do wewnątrz.

Zobacz film: "Jak przechowywać jedzenie?"

Obwinięcie produktu stroną błyszczącą do wewnątrz, zaś matową na zewnątrz sprawi, że lśniąca powierzchnia podtrzyma wysoką temperaturę dania, zaś matowa powłoka wpuści ciepło z piekarnika do wnętrza potrawy. Taka sama zasada dotycząca tego, której strony folii aluminiowej użyć, będzie miała zastosowanie przy przygotowywaniu np. zapiekanych ziemniaków, pieczonej ryby czy mięsa.

Inną zaletą foli aluminiowej jest to, że dzięki niej możesz przedłużyć świeżość przechowywanych żywności. Wystarczy owinąć dany produkt lśniącą stroną na zewnątrz, a matową do wewnątrz. Dzięki temu, której strony folii aluminowej użyliśmy, ograniczony zostanie dopływ ciepłej temperatury do wnętrza produktu.

Zastosowanie foli aluminiowej w kuchni jest powszechnie znane, jednak ważne jest, która strona folii aluminiowej. Ten gadżet świetnie sprawdzi się przy pakowaniu produktów, np. kanapek, serów smak.

Aby zatrzymać aromat danego towaru i zapobiec przejmowaniu zapachu przez inne artykuły spożywcze, wystarczy owinąć je folia aluminiową, która nie przepuści powietrza i świetnie odizoluje produkty. W tej sytuacji nie ma znaczenia, która strona folii aluminiowej pozostanie na wierzchu.

2. Folia aluminiowa – właściowści

Sposoby wykorzystania foli aluminiowej w kuchni są bardzo popularne i wiele osób je zna. Ten praktyczny gadżet posiada także cały wachlarz innych pomysłowych zastosowań, które warto wykorzystać podczas czynności domowych, w których to, która strona folii aluminiowej zostanie przez nas użyta.

Dzięki foli aluminiowej usprawnisz proces sprzątania. Wystarczy zwinąć kawałek foli w kulkę i usunąć brud z powierzchni rusztu grillowego, czajnika gazowego, przypalonych garnków czy naczynia żaroodpornego. Zaletą takiego użycia foli jest to, że nie powoduje ona zarysowań na czyszczonej powierzchni.  W ten sam sposób, za pomocą foli zwiniętej w kulkę, z łatwością pozbędziesz się rdzy (np. z barierki, ogrodzenia, czy roweru).

Folia aluminiowa to także sojusznik przy czyszczeniu srebra, co więcej, można z niej skorzystać w celu naostrzenia tępych nożyczek. Wystarczy złożyć folię i kilkakrotnie naciąć ją nożyczkami. Aby poprawić komfort i efektywność prasowania warto umieścić folię aluminiową pod pokrowcem deski. Ten prosty trick sprawi, że folia odbije ciepło, a przez materiał będzie szybciej wyprasowany.

Folia aluminiowa przydatna będzie także w sferze beauty. Do zdjęcia lakieru hybrydowego z paznokci można użyć foli aluminiowej. Namocz wacik zmywaczem do paznokci, następnie przyłóż go do warstwy lakieru, którą chcesz usunąć, obwiń folią i zostaw na kilka minut. Po odwinięciu z łatwością zdejmiesz hybrydę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Gdy planujesz remont – sięgnij po folię aluminiową! Dzięki niej w prosty sposób zabezpieczysz drobne elementy przed pomalowaniem farbą (np. uchwyty, klamki), ponadto, jeśli wyłożysz tackę malarską folia aluminiową, będziesz mógł z niej skorzystać jeszcze nie raz. Po zakończeniu malowania wystarczy zdjąć ubrudzoną przez farbę folię z tacki – a tacka dalej będzie jak nowa!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.