Trwa ładowanie...

Fosfolipidy – rola w organizmie, składniki leków i suplementów

Lek. Mateusz Nawrocki
14.04.2021 09:06
Fosfolipidy – rola w organizmie, składniki leków i suplementów
Fosfolipidy – rola w organizmie, składniki leków i suplementów

Fosfolipidy – dla wielu osób to nazwa z którą prawdopodobnie spotykają się bardzo rzadko. To paradoksalne, bowiem fosfolipidy stanowią jeden z głównych elementów błony komórkowej, a więc są składnikiem komórek budujących nasz organizm.

spis treści

1. Fosfolipidy – rola w organizmie

Jak łatwo zgadnąć, fosfolipidy należą do lipidów, które są rodzajem tłuszczów. W budowie lipidów można wyróżnić dwa końce - tak zwany koniec hydrofilowy oraz hydrofobowy. Jak wcześniej wspomniano, fosfolipidy stanowią jeden z głównych składników błony komórkowej (inaczej błony cytoplazmatycznej). Jaką rolę pełnią fospolipidy w budowie tej błony?

Przede wszystkim zapewniają odpowiednią integralność. Błona komórkowa utrzymuje środowisko wewnętrzne komórki w pewnym porządku, zapewniając równowagę między środowiskiem wewnętrznym, a zewnętrznym. Dodatkowo chroni ona przed działaniem czynników fizycznych, chemicznych jak i chorobotwórczych.

Fosfolipidy są składnikiem błony komórkowej
Fosfolipidy są składnikiem błony komórkowej (123RF)
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Składnikiem fosfolipidów jest fosfatydylocholina – z tego faktu będzie wynikała również ich funkcja w zastosowaniu w odpowiednim leczeniu. Skąd pochodzą fosfolipidy? Ich pochodzeniem może być dieta (a więc są dostarczane z pożywieniem) lub są syntetyzowane w organizmie – tak zwana produkcja endogenna.

2. Fosfolipidy – składnik leków i suplementów

Z uwagi na właściwości fosfolipidów, są one ważnym składnikiem leków - ale nie tylko. Fosfolipidy można znaleźć także w suplementach diety. Jakie pełnią funkcje, oprócz tych oczywistych, strukturalnych? Fosfolipidy działają regeneracyjnie, stabilizująco oraz ochronnie na błony komórkowe.

Z uwagi na fakt, że składnikiem fosfolipidów jest fosfatydylocholina, środki tego typu wykorzystywane są w terapii regeneracji wątroby, a więc hamują także jej włóknienie. W związku z tym fosfolipidy stosowane są w chorobach wątroby w tym w jej przewlekłych postaciach.

4 proste triki na ograniczenie tłuszczu w diecie
4 proste triki na ograniczenie tłuszczu w diecie [4 zdjęcia]

Tłuszcz sam w sobie nie jest niczym złym i w określonych proporcjach jest nam po prostu potrzebny. Natomiast

zobacz galerię

Warto jednak zaznaczyć, że fosfolipidy nie są jednym rozwiązaniem w leczeniu chorób wątroby. Duże znaczenie ma również odpowiednia dieta, a w przypadku poważnych schorzeń wątroby należy zdecydowanie unikać picia alkoholu. Niektóre leki, które metabolizowane są w wątrobie również mogą negatywnie wpływać na jej funkcję.

Jednym z podstawowych parametrów, które mówią o właściwym funkcjonowaniu wątroby są tak zwane enzymy wątrobowe, do których zaliczamy aminotransferazę alaninową oraz aminotransferazę asparaginową.

Warto zauważyć, że fosfolipidy są składnikiem zarówno leków jak i suplementów diety. O ile te pierwsze, aby zostały dopuszczone do użytku muszą zostać wcześniej przebadane, prawo nie jest tak bardzo restrykcyjne wobec suplementów diety z fosfolipidami – w związku z tym, jeśli decydujemy się na ich przyjmowanie koniecznie wybierajmy środki bezpieczne, pewnego pochodzenia.

Rynek suplementów i witamin w Polce należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Ważne, aby skład suplementów był wartościowy i zawierał właściwe proporcje związków w nich zawartych. W razie wątpliwości czy powinniśmy stosować preparaty zawierające fosfolipidy najlepiej zasięgnąć rady u swojego lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze