Trwa ładowanie...

Dwutlenku tytanu zakazany we Francji, w Polsce dodawany na potęgę. To składnik m.in. gum do żucia

We Francji od 2020 roku obowiązuje zakaz dodawania do żywności dwutlenku tytanu. Decyzja zapadła po tym, jak francuska agencja ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa ANSES uznała, że nie ma wystarczających dowodów, aby zapewnić bezpieczeństwo stosowania dwutlenku tytanu (E171). To substancja, która nadaje biały kolor różnym produktom, m.in. gumie do żucia. Z czego wynika ten zakaz?

Zobacz film: "Napoje gazowane gorsze niż słodycze"

spis treści

1. Zastosowanie dwutlenku tytanu

Dwutlenek tytanu jest powszechnie używany w przemyśle spożywczym. Stosuje się go jako barwnik nadający produktom biały kolor. Wykorzystuje się go m.in. przy produkcji lodów, jogurtów, gum do żucia, wyrobów cukierniczych, jasnych sosów i cukierków.

W składzie produktów dwutlenek tytanu opisywany jest jako E171.

Dlaczego Francuzi zakazali stosowania go w żywności?

2. Dwutlenek tytanu a potencjał rakotwórczy

Narodowy Instytut Badań Agronomicznych we Francji opublikował badania wpływu dwutlenku tytanu na powstawanie stanu zapalnego w komórkach, powiązanego z procesami nowotworowymi.

Według naukowców dwutlenek tytanu może przenikać przez bariery ochronne organizmu znajdują się w płucach, wątrobie oraz jelitach. Z uwagi na potencjalnie rakotwórcze działanie E171 rząd Francji podjął decyzję o zakazie stosowania go przy produkcji żywności.

Zakaz nie dotyczy stosowania dwutlenku tytanu w kosmetykach. Jest on często stosowany jako składnik kremów przeciwsłonecznych, ponieważ ma zdolność do odbijania promieniowania UV.

Dwutlenek tytanu nadal będzie można też stosować przy produkcji leków.

3. Produkty z dwutlenkiem tytanu znikają z półek

Jeszcze przed oficjalnym zakazem, niektórzy francuscy producenci żywności wycofywali dwutlenek tytanu ze składu swoich produktów. Jedna z sieci supermarketów nie sprzedawała produktów z tym składnikiem już od wielu lat. Wycofała z półek zarówno żywność, jak i niektóre kosmetyki, np. pasty do zębów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

To cię zainteresuje:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza