Trwa ładowanie...

Są niebezpieczne dla naszego zdrowia, powodują raka. Znajdują się w każdym domu

Ftalany są to syntetyczne chemikalia. Stosuje się je w produkcji rzeczy codziennego użytku, takich jak: pojemniki do przechowywania żywności, dziecięce zabawki oraz sztuczne tkaniny. Ftalany dodawane są także do licznych kosmetyków, np. lakierów do włosów, paznokci, a także perfum. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że ftalany mogą powodować poważne choroby i przedwczesne zgony.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

spis treści

1. Wpływ ftalanów na organizm

Ftalany, czyli sole i estry kwasu ftalowego, to z medycznego punktu widzenia substancje endokrynnie czynne. Oznacza to, że bezpośrednio wpływają na gospodarkę hormonalną człowieka, zaburzając jej pracę i prowadząc do różnego rodzaju schorzeń.

Z badań opublikowanych w czasopiśmie Environmental Pollution wynika, że toksyczne ftalany negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Okazuje się, że osoby z najwyższym poziomem ftalanów w organizmie miały większe ryzyko przedwczesnego zgonu - zwłaszcza z przyczyny sercowo-naczyniowej.

Oszacowano, iż rocznie umiera z tego powodu nawet 107 tys. osób.

Z badania wynika, że ftalany mogą przyczynić się do przedwczesnych zgonów w grupie 55 - 64 lata.

Zdaniem American Chemistry Council, organizacji reprezentującej amerykański przemysł chemiczny, przedstawione wyniki są niedokładne. Zdaniem jej ekspertów, w publikacji połączono wszystkie ftalany w jedną grupę. Nie zauważono, że te o wysokiej masie cząsteczkowej, takie jak DINP i DIDP, mają niższą toksyczność niż inne.

Autorzy badań nie oceniają wyników jako ostatecznych. Należy przeprowadzić randomizowane badanie kliniczne, aby dowiedzieć się, jaki ftalany mają rzeczywisty wpływ na organizm ludzki.

Według profesora Trasnade ftalany zakłócają męski hormon płciowy, testosteron, który jest predyktorem choroby sercowo-naczyniowej. Ftalany przyczyniają się także do rozwoju otyłości i cukrzycy. Co więcej, powodują problemy z płodnością i nieprawidłowy rozwój narządów płciowych.

2. Jak zminimalizować narażenie na ftalany?

Okazuje się, że można zminimalizować narażenie na ftalany oraz inne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, takie jak BPA, które można znaleźć w wielu produktach codziennego użytku. Co zatem trzeba zrobić? Należy unikać plastiku. Nie powinno wkładać się plastikowych pojemników do mikrofalówki. Trzeba ograniczyć stosowanie przetworzonej żywności. Powinno się używać bezzapachowych balsamów oraz detergentów do prania.

Z kolei do przechowywania żywności najlepiej używać szkła, ceramiki, drewna lub stali nierdzewnej. Najlepiej kupować świeże lub mrożone owoce oraz warzywa. Trzeba jak najczęściej myć ręce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.