Trwa ładowanie...

GIS ostrzega. Wykryto salmonellę w popularnych jajkach

Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie, w którym poinformował o stwierdzeniu bakterii Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek oraz w treści jaj jednej z firm. GIS odradza konsumpcję surowych jajek.

Zobacz film: "Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?"

spis treści

1. Ostrzeżenie o salmonelli w jajkach

"Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek oraz w treści jaj określonych poniżej" - czytamy na stronie GIS-u.

Chodzi o 10 świeżych jaj z chowu klatkowego, klasy A i klasy wagowej L, "Jaja młodości Genowefa Kowieska" o dacie minimalnej trwałości: 06.12.2021. Kod na skorupkach jaj to: 3PL 14261338.

Producent poinformował wszystkich odbiorców przedmiotowej partii jaj w celu ustalenia stanów, zabezpieczenia, wycofania z rynku i przekazania do utylizacji.

"W dniu 03.12.2021 r. PLW w Siedlcach pobrał urzędowe próby z podejrzenia z kurnika o numerze identyfikacyjnym 14261338. Producent oświadczył, iż do dnia otrzymania wyników prób urzędowych nie będzie wprowadzał na rynek jaj z kurnika o nr WNI 14261338" - informuje GIS.

Salmonella w jajkach
Salmonella w jajkach (gis.gov.pl)

2. GIS odradza konsumpcję jajek

Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że spożycie opisanego wyżej produktu bez właściwej obróbki termicznej może powodować przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.

"Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami" – informuje GIS .

Zasady ostrożności w obchodzeniu się z jajami znajdują się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.