Trwa ładowanie...

Wykryto w nich toksyczny, zakazany pestycyd. GIS wycofuje wafle kukurydziane

Avatar placeholder
25.05.2023 12:34
Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje wafle kukurydziane. W niektórych wykryto toksyczny pestycyd
Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje wafle kukurydziane. W niektórych wykryto toksyczny pestycyd (Getty Images)

Główny Inspektorat Sanitarny wydał publiczne ostrzeżenie o wycofaniu z obrotu partii wafli kukurydzianych. Decyzja nastąpiła po stwierdzeniu podwyższonego poziomu środka do ochrony roślin w kukurydzy wykorzystanej do produkcji.

spis treści

1. Zakazany pestycyd w kukurydzy

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu określonych partii wafli ze względu na zastosowanie kukurydzy, w której stwierdzono obecność niedozwolonego środka ochrony roślin o nazwie chloropiryfos.

Firmy produkujące wskazaną żywność wydały już stosowne komunikaty. Podjęto także środki, których celem jest wyeliminowanie z rynku produktów, w których może znajdować się kukurydza z niedozwolonym pestycydem.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Jednocześnie GIS apeluje do konsumentów, by nie spożywać produktów wskazanych w komunikacie. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanych partii wafli.

Szczegóły produktów: Good Food Products Sp. z o.o. Solone Wafle Kukurydziane 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125001836, Good Food Products Sp. z o.o. Solone Wafle Kukurydziane 35g o kodzie kreskowym EAN: 5900125005643, Jeronimo Martins Polska S.A. Pano Wafle Cienkie Kukurydziane z Kaszą Jaglaną i Pieprzem, 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125008750, Jeronimo Martins Polska S.A. Pano Wafle Cienkie Kukurydziane z solą morską, 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125008743.

Spółka Jeronimo Martins Polska S.A. poinformowała klientów o możliwości zwrotu towarów.

Szkodliwy pestycyd wykryty w popularnych waflach
Szkodliwy pestycyd wykryty w popularnych waflach (GIS)

2. Chloropiryfos niedozwolony w Unii Europejskiej

Chloropiryfos stosowany jest do ochrony roślin i zwalczania wielu szkodników, zarówno leśnych jak i ogrodowych. Od 16 kwietnia 20220 roku pestycydu nie wolno stosować w Unii Europejskiej. Już w styczniu 2020 roku podjęto działania o szybkim usunięciu go z rynku.

W ciągu kilku miesięcy cofnięto zezwolenia na stosowanie chloropiryfosu i zakazano używania go w rolnictwie. W UE nielegalne jest także wykorzystywanie środków owadobójczych zawierających nawet śladowe ilości tego pestycydu.

Chloropiryfos jest neurotoksyną, która w roślinach zalega nawet do 21 dni. Pestycyd ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, szczególnie na układ nerwowy. Badania wykazały również, że wywołuje zaburzenia genetyczne.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.