Wykryto w nich toksyczny, zakazany pestycyd. GIS wycofuje wafle kukurydziane
Główny Inspektorat Sanitarny wydał publiczne ostrzeżenie o wycofaniu z obrotu partii wafli kukurydzianych. Decyzja nastąpiła po stwierdzeniu podwyższonego poziomu środka do ochrony roślin w kukurydzy wykorzystanej do produkcji.
1. Zakazany pestycyd w kukurydzy
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu określonych partii wafli ze względu na zastosowanie kukurydzy, w której stwierdzono obecność niedozwolonego środka ochrony roślin o nazwie chloropiryfos.
Firmy produkujące wskazaną żywność wydały już stosowne komunikaty. Podjęto także środki, których celem jest wyeliminowanie z rynku produktów, w których może znajdować się kukurydza z niedozwolonym pestycydem.
Jednocześnie GIS apeluje do konsumentów, by nie spożywać produktów wskazanych w komunikacie. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanych partii wafli.
Szczegóły produktów: Good Food Products Sp. z o.o. Solone Wafle Kukurydziane 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125001836, Good Food Products Sp. z o.o. Solone Wafle Kukurydziane 35g o kodzie kreskowym EAN: 5900125005643, Jeronimo Martins Polska S.A. Pano Wafle Cienkie Kukurydziane z Kaszą Jaglaną i Pieprzem, 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125008750, Jeronimo Martins Polska S.A. Pano Wafle Cienkie Kukurydziane z solą morską, 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125008743.
Spółka Jeronimo Martins Polska S.A. poinformowała klientów o możliwości zwrotu towarów.
2. Chloropiryfos niedozwolony w Unii Europejskiej
Chloropiryfos stosowany jest do ochrony roślin i zwalczania wielu szkodników, zarówno leśnych jak i ogrodowych. Od 16 kwietnia 20220 roku pestycydu nie wolno stosować w Unii Europejskiej. Już w styczniu 2020 roku podjęto działania o szybkim usunięciu go z rynku.
W ciągu kilku miesięcy cofnięto zezwolenia na stosowanie chloropiryfosu i zakazano używania go w rolnictwie. W UE nielegalne jest także wykorzystywanie środków owadobójczych zawierających nawet śladowe ilości tego pestycydu.
Chloropiryfos jest neurotoksyną, która w roślinach zalega nawet do 21 dni. Pestycyd ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, szczególnie na układ nerwowy. Badania wykazały również, że wywołuje zaburzenia genetyczne.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl