GIS znowu wycofuje olej Rizi. Przekroczono dopuszczalny poziom estrów glicydowych
Główny Inspektor Sanitarny wycofuje z polskiego rynku olej ryżowy Rizi. Podczas rutynowej kontroli wykryto w nim poziom estrów glicydowych przekraczający dopuszczalne normy. Uwaga! Pod żadnym pozorem nie spożywaj tego produktu.
1. Wycofanie oleju Rizi
GIS opublikował komunikat, w którym ostrzega przed produktem Rizi, Olej z ryżu. Już 22 lipca 2020 r. pisaliśmy o tym, że podczas rutynowej kontroli przeprowadzanej przez władze Austrii stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (2779 ± 1034 µg/kg) w partii oleju z ryżu objętej komunikatem. Na podstawie tych wyników badań uznano, że olej pochodzący z tej pratii jest niebezpieczny dla konsumentów.
Komunikat dotyczył:
Produkt – Rizi Olej z ryżu, 500 ml
Importer – Heuschen & Schrouff Oriental Foods Trading
Kraj pochodzenia – Tajlandia
Numer partii – RBHSSCO9A
Data minimalnej trwałości – 09.03.2021
Teraz GIS wydał kolejne ostrzeżenie. Władze Holandii poinformowały poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wycofaniu kolejnej partii produktu "Rizi Olej z ryżu", w butelkach 1000 ml, oznaczonych datą minimalnej trwałości – 13.09.2021. W tej partii również wykryto przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych.
Szczegóły dotyczące produktu:
Produkt – Rizi Olej z ryżu, 1000 ml
Importer – Heuschen & Schrouff Oriental Foods Trading
Kraj pochodzenia – Tajlandia
Data minimalnej trwałości – 13.09.2021
Jak informuje GIS, proces wycofywania produktu w Polsce już się rozpoczął. Konsumentom zaleca się nie spożywać produktu o wskazanym w komunikacie numerze partii.
2. Czym są estry glidycowe?
"Estry glicydowe kwasów tłuszczowych to zanieczyszczenia żywności występujące na najwyższych poziomach rafinowanych olejów i tłuszczów roślinnych. Estry glicydowe kwasów tłuszczowych są hydrolizowane w glicydzie w przewodzie pokarmowym. Urząd stwierdził, że glicyd jest związkiem rakotwórczym" - czytamy w definicji z rozporządzenia Komisji UE 2018/290.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl