Gojnik – zdrowa herbata z gór
Gojnik znany jest w Grecji od czasów starożytnych. Podawano go żołnierzom wracającym z wojny, by szybciej odzyskali siły. Przez lata zapomniany, dzisiaj wraca do łask. Dlaczego warto zainteresować się górską herbatą?
Gojnik jest rośliną, którą spotkać można wędrując po górskich szlakach na terenie Grecji. Występuje w dwunastu odmianach, różniąc się między sobą smakiem, aromatem i właściwościami.
1. Gojnik lekiem na Alzheimera
Omawiana roślina zainteresowała już wielu badaczy. Udowodniono, że posiada ona wiele walorów prozdrowotnych.
Kilkanaście lat temu prof. Jensa Pahnke, niemiecki biolog molekularny oraz lekarz z kliniki Neurologicznej Uniwersytetu w Magdeburgu dowiódł, że substancje zawarte w gojniku minimalizują ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Zaobserwował, że u gryzoni, którym przez miesiąc podawano gojnik, uszkodzenia mózgu cofnęły się w niemal 80 proc.
Tak optymistyczne wyniki powalają sądzić, iż gojnik zapobiega problemom z pamięcią.
Polecany jest zatem osobom starszym, zwłaszcza że obecne w roślinie substancje wspomagają układ krążenia, regulując ciśnienie krwi i obniżając poziom cholesterolu.
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
Napar z gojnika wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Łagodzi ból gardła i wspomaga leczenie chorób układu oddechowego. Warto go pić również w okresie rekonwalescencji, gdyż doda sił oraz wzmocni układ odpornościowy.
W gojniku znaleźć można dużo istotnych dla organizmu pierwiastków, m.in. magnez, sód, miedź, cynk. Wiele w nim również żelaza, stąd pamiętać o roślinie tej powinny osoby z anemią.
Gojnik oczyści ponadto organizm z toksyn oraz ułatwi trawienie.
Po górską herbatę warto sięgać rano, działa bowiem pobudzająco. W Grecji od kubka tej herbaty dzień rozpoczyna cała rodzina. Pić ją mogą nawet małe dzieci.
2. Na co zwracać uwagę kupując gojnik?
Dawniej w Polsce mało kto słyszał o gojniku, dzisiaj susz tej rośliny kupić można w wielu miejscach na terenie całego kraju. Warto jednak wiedzieć, że jest to zioło niezwykle wrażliwe. A zatem by zachowało swoje właściwości lecznicze, powinno być jak najbardziej naturalne.
Dobrej jakości gojnik sprzedawany jest w całości. I w takiej też postaci powinno się go zaparzać. Dlaczego? Otóż każda część tej rośliny nadaje herbacie smaku i sprawia, że w naparze znajduje się więcej substancji aktywnych.
Gojnik w tabletkach, jak również herbata w torebkach lub drobno zmielony susz niewiele wspólnego mają z leczniczą rośliną.