Trwa ładowanie...

Gojnik – zdrowa herbata z gór

 Agnieszka Gotówka
01.01.2019 19:43
Gojnik – zdrowa herbata z gór
Gojnik – zdrowa herbata z gór

Gojnik znany jest w Grecji od czasów starożytnych. Podawano go żołnierzom wracającym z wojny, by szybciej odzyskali siły. Przez lata zapomniany, dzisiaj wraca do łask. Dlaczego warto zainteresować się górską herbatą?

Gojnik jest rośliną, którą spotkać można wędrując po górskich szlakach na terenie Grecji. Występuje w dwunastu odmianach, różniąc się między sobą smakiem, aromatem i właściwościami.

1. Gojnik lekiem na Alzheimera

Omawiana roślina zainteresowała już wielu badaczy. Udowodniono, że posiada ona wiele walorów prozdrowotnych.

Kilkanaście lat temu prof. Jensa Pahnke, niemiecki biolog molekularny oraz lekarz z kliniki Neurologicznej Uniwersytetu w Magdeburgu dowiódł, że substancje zawarte w gojniku minimalizują ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Zaobserwował, że u gryzoni, którym przez miesiąc podawano gojnik, uszkodzenia mózgu cofnęły się w niemal 80 proc.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Tak optymistyczne wyniki powalają sądzić, iż gojnik zapobiega problemom z pamięcią.

Polecany jest zatem osobom starszym, zwłaszcza że obecne w roślinie substancje wspomagają układ krążenia, regulując ciśnienie krwi i obniżając poziom cholesterolu.

Przeczytaj koniecznie

Napar z gojnika wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Łagodzi ból gardła i wspomaga leczenie chorób układu oddechowego. Warto go pić również w okresie rekonwalescencji, gdyż doda sił oraz wzmocni układ odpornościowy.

W gojniku znaleźć można dużo istotnych dla organizmu pierwiastków, m.in. magnez, sód, miedź, cynk. Wiele w nim również żelaza, stąd pamiętać o roślinie tej powinny osoby z anemią.

Gojnik oczyści ponadto organizm z toksyn oraz ułatwi trawienie.

Po górską herbatę warto sięgać rano, działa bowiem pobudzająco. W Grecji od kubka tej herbaty dzień rozpoczyna cała rodzina. Pić ją mogą nawet małe dzieci.

10 powodów, by pić herbatę
10 powodów, by pić herbatę [9 zdjęć]

W chłodny dzień kubek gorącej herbaty ogrzewa ciało skuteczniej niż ciepły sweter. Ten aromatyczny napój

zobacz galerię

2. Na co zwracać uwagę kupując gojnik?

Dawniej w Polsce mało kto słyszał o gojniku, dzisiaj susz tej rośliny kupić można w wielu miejscach na terenie całego kraju. Warto jednak wiedzieć, że jest to zioło niezwykle wrażliwe. A zatem by zachowało swoje właściwości lecznicze, powinno być jak najbardziej naturalne.

Dobrej jakości gojnik sprzedawany jest w całości. I w takiej też postaci powinno się go zaparzać. Dlaczego? Otóż każda część tej rośliny nadaje herbacie smaku i sprawia, że w naparze znajduje się więcej substancji aktywnych.

Gojnik w tabletkach, jak również herbata w torebkach lub drobno zmielony susz niewiele wspólnego mają z leczniczą rośliną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze