Trwa ładowanie...

Grzyby: Czy prawidłowo je przyrządzamy?

Avatar placeholder
14.11.2021 20:40
Grzyby: Obierać je czy myć?
Grzyby: Obierać je czy myć? (Facebook)

Grzyby, mają liczne właściwości odżywcze. W owocnikach grzybów jadalnych można znaleźć białko, kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy. Anita podzieliła się na TikToku swoimi przemyśleniami dotyczącymi gotowania grzybów. Zdaniem kobiety, ludzie popełniają błędy podczas ich przygotowywania. Czego zatem nie należy robić?

spis treści

1. Czy grzyby należy myć?

W badaniach wykazano, że substancje zawarte w grzybach mają pozytywny wpływ na zdrowie - działają immunostymulująco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Mogą również chronić przed cukrzycą, a nawet przed wystąpieniem nowotworów. Grzyby składają się głównie z wody (dlatego są niskokaloryczne i wskazane dla osób na diecie odchudzającej), jednak poza tym zawierają kilka składników odżywczych.

W grzybach można znaleźć witaminy, takie jak:

Zobacz film: "Jaki jest stan twojego zdrowia? Wypełnij test i się dowiedz"
  • witamina A - w grzybach występuje w postaci karotenu (najwięcej mają jej kurki – dlatego są pomarańczowe),
  • witaminy z grupy B, takie jak witamina B2, B3 i B9. Warto wiedzieć, że zawartość witaminy B2 w grzybach jest większa niż w warzywach.

Szczególnie bogate w wymienione witaminy z grupy B są grzyby, takie jak pieczarka dwuzarodnikowa, boczniak ostrygowaty, zimówka aksamitnotrzonowa i twardziak jadalny.

Ponadto grzyby zawierają niewielkie ilości witaminy C, witaminy B 1 oraz śladowe ilości witaminy B12 oraz witamin D i E.

Anita opublikowała na Tik Toku film, w którym opowiada, że popełniamy błędy podczas przygotowywania grzybów, które zamierzamy ugotować. Wszystko dlatego, że wielu z nas myje je zimną wodą, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Powoduje to, że grzyby tracą smak. Kobieta sugeruje, aby obierać grzyby.

"Nigdy nie należy myć grzybów. Wchłaniają one wodę jak gąbka. Mają zły smak. Odwróć je, odłam szypułkę i obierz" - zaleca Anita.

2. Jak internauci zareagowali na wypowiedź Anity?

Film obejrzano prawie 20 000 razy. Wiele osob było zaskoczonych z powodu zalecanego sposobu gotowania grzybów. Pomysł Anity został pozytywnie przyjęty przez czytelników. Niektóre osoby przyznały, że nie wiedziały o tym, iż grzyby należy obierać. Pojawiły się także głosy krytyki.

"To miejski mit. Grzyby mają sztywne ściany komórkowe i nie pochłaniają znacząco wilgoci" - napisał jeden z internautów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze