Trwa ładowanie...

Intendent - zakres obowiązków i zarobki

 Paula Komendarczuk
04.01.2021 14:47
Intendent zajmuje się żywieniem dzieci w szkole i przedszkolu.
Intendent zajmuje się żywieniem dzieci w szkole i przedszkolu. (123rf)

Intendent to osoba, która posiada minimum wykształcenie średnie o profilu gastronomicznym lub ekonomicznym. Zajmuje się żywieniem dzieci w szkołach lub przedszkolach. Co warto wiedzieć o pracy intendenta?

spis treści

1. Kim jest intendent?

Intendent to pracownik administracji, który zajmuje się żywieniem dzieci w przedszkolu. Jego dodatkowe obowiązki do zarządzanie pieniędzmi, zaopatrywanie placówki np. w artykuły spożywcze czy biurowe.

Intendent jest odpowiedzialny za organizację pracy w danej instytucji, jego bezpośrednim przełożonym jest dyrektor przedszkola. Pracownik na tym stanowisku współpracuje z wieloma innymi działami - dyrekcją, księgowością czy nauczycielami.

2. Jak zostać intendentem?

Intendent zazwyczaj znajduje zatrudnienie w szkole lub przedszkolu. Musi mieć wykształcenie średnie, najlepiej o profilu gastronomicznym lub ekonomicznym.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Bardzo często intendentem zostają osoby z wykształceniem z zakresu dietetyki lub technologii żywienia. Zwykle pracownik musi również dostarczyć zaświadczenie o niekaralności, ze względu na pracę z dziećmi. Atuty na tym stanowisku to znajomość obsługi komputera, dobra organizacja pracy, punktualność czy komunikatywność.

Mile widziane jest też ukończenie kursów, związanych z zasadami zdrowego żywienia. Intendent musi być kulturalny, bardzo dobrze zorganizowany i potrafić pracować pod presją czasu.

W niektórych placówkach konieczne jest również prawo jazdy. Dodatkowo kandydat powinien być zaznajomiony z aktualnymi rozporządzeniami, dotyczącymi żywienia w szkołach.

Zobacz także:

3. Obowiązki intendenta

  • planowanie posiłków według zapotrzebowania kalorycznego,
  • przygotowywanie jadłospisów,
  • zamawianie produktów spożywczych,
  • prowadzenie dokumentacji w zakresie żywienia,
  • sprawowanie kontroli nad pracę personelu gospodarczego.

Praca na stanowisku intendenta nie należy do najłatwiejszych, z tego względu że musi on przestrzegać wielu zasad. Najważniejszym zadaniem jest układanie planu posiłków dla dzieci, tak by były one zdrowe, różnorodne, prawidłowo zbilansowane i lubiane przez najmłodszych.

Jadłospis musi być też ułożony w taki sposób, by odpowiadał potrzebom osób, które są na specjalnych dietach lub wykazują nietolerancje na konkretne składniki.

Poza tym, jadłospis musi być zgodny z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Zdrowia, które wyjaśnia jakie produkty mogą być podawane dzieciom w określonym wieku.

Po przygotowaniu rozpiski potraw, intendent musi zrobić listę zakupów, a także zamówić lub kupić konkretne produkty. Spoczywa na nim odpowiedzialność, by nie zabrakło żadnych składników i by była ich wystarczająca ilość.

Musi on planować zakupy w taki sposób, by jak najmniej produktów uległo zepsuciu lub przeterminowaniu. Rodzicom zależy by dzieci spożywały jak najlepsze wyroby, pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

Praca intendenta podlega nieustannej kontroli, na przykład przez Państwową Inspekcję Sanitarną, która zwraca uwaga również na sposób przechowywania żywności czy miejsce przygotowywania posiłków.

Pracownik często zajmuje się również organizacją imprez okolicznościowych, dostarczaniem materiałów biurowych i prowadzeniem rejestru rzeczy w placówce.

Zdarza się również, że intendent pełni funkcję skarbnika, który gromadzi fundusze na ubezpieczenie, wycieczki szkolne i inne tego typu wyjścia. W niektórych miejscach osoba na tym stanowisku musi również dbać o porządek i czystość w miejscach przygotowywania i serwowania posiłków.

4. Zarobki intendenta

Zarobki intendenta różnią się w zależności od miejsca zamieszkania a także konkretnej placówki. Osoba na tym stanowisku może pracować w przedszkolach, szkołach, ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, stołówkach czy na statkach.

Średnie wynagrodzenie wynosi od 2100 do 2800 złotych brutto. Na wysokość płac wpływa również wykształcenie, doświadczenie zawodowe i odbyte kursy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze