Jak alkohol wpływa na skórę? (WIDEO)
Alkohol w dużych ilościach szkodzi naszemu zdrowiu. Nadużywanie go najszybciej ujawnia się, kiedy widać brak koorynacji ruchowej oraz zmiany skórne.
Jak się to objawia? Skóra staje się podrażniona, wrażliwa i matowa. Pojawiają się na niej krosty, a nos staje się czerwony. To jednak nie wszystko. Spożycie większej dawki alkoholu odbija się nie tylko na organach wewnętrznych, ale także szkodzi skórze.
Skutki można zauważyć naprawdę szybko. Nasz organizm traktuje alkohol jak toksynę, dlatego nerki zaczynają go neutralizować, do czego potrzebna jest duża ilość wody.
To też tłumaczy, dlaczego po wypiciu nawet niedużej dawki alkoholu, przychodzi potrzeba skorzystania z toalety. Około 250 mililitrów alkoholu to 500 mililitrów wydalonego moczu. Jest to prosta droga do odwodnienia organizmu, w tym również skóry.
Staje się ona matowa, wrażliwa i podrażniona. Czynniki zewnętrzne, takie jak: słońce, mróz, wiatr, bardziej oddziałują na skórę, jeśli jesteśmy pod wpływem alkoholu. Odwodniona skóra przybiera brzydki, szary odcień.
U osób, które nadużywają alkoholu, występuje zahamowanie wydzielania wazopresyny. U osób, które nadużywają alkoholu, występuje zahamowanie wydzielania wazopresyny. Powoduje to wolniejszą pracę nerek, przez co skóra pod oczami zaczyna być opuchnięta i sina.
U osób nadużywających alkohol szybciej pojawiają się zmarszczki. Taki stan powoduje odwodnienie skóry oraz wypłukiwanie z organizmu składników odżywczych. Dlatego też alkoholicy wyglądają na starszych, niż są w rzeczywistości.
Alkoholu nie powinny pić osoby z trądzikiem różowatym i łuszczycą, gdyż zaognia on zmiany zapalne. Alkohol rozszerza również naczynia włosowate, dlatego po spożyciu skóra delikatnie się czerwieni.
Regularne picie powoduje, że ścianki naczynek sztywnieją i nie wracają do swoich pierwotnych rozmiarów. Pod skórą tworzą się wtedy "pajączki", a na nosi i policzkach pojawia się czerwono-siny rumień.