Jak hałas wpływa na zmysł smaku? Podczas lotu pomidor smakuje lepiej
Naukowcy odkryli, że natężenie dźwięku w samolocie wpływa na zmysł smaku, sprawiając, że najlepiej odpowiadają nam produkty o wyrazistym smaku umami.
1. Jak hałas wpływa na doznania smakowe?
Podczas następnego lotu nie zapomnij o wypiciu soku pomidorowego. Badając, w jaki sposób hałas doświadczany podczas lotu samolotem wpływa na podniebienie, naukowcy z Uniwersytetu Cornella ustalili, że słodycz jest przez niego tłumiona, podczas gdy smak umami „zachowuje się” w sposób bardzo ciekawy.
Umami to pochodzący z języka japońskiego termin naukowy określający jeden z pięciu smaków odczuwanych przez człowieka. Stosuje się go do opisu słodkawo-słonego smaku związku organicznego, takiego jak glutaminian w produktach spożywczych jak np. w soku pomidorowym. Według wyników badań przy wysokim natężeniu hałasu, przykładowo na pokładzie odrzutowca (85 decybeli), przyjemność ze spożywania produktów o smaku umami wzrasta.
– Nasze badania potwierdziły, że w hałaśliwym otoczeniu nasz zmysł smaku ulega zmianom. Co ciekawe, dotyczy to smaku słodkiego i umami: ten pierwszy zostaje przytłumiony, podczas gdy umami zostaje wzmocniony – wyjaśnia Robin Dando, adiunkt na Uniwersytecie Cornella. – Środowisko oddziałujące jednocześnie na kilka zmysłów może zmienić nasze postrzeganie spożywanej żywności – uzupełnia Dando.
Dando oraz Kimberly Yan są współautorami badania pt. Międzymodalna rola słuchu w percepcji smaku opublikowanego w marcu w internetowym wydaniu czasopisma Psychologia Eksperymentalna: Percepcja i wykonanie (Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance).
Rezultaty obserwacji mogą posłużyć jako wskazówka dla linii lotniczych, w jaki sposób poprawić swoje menu. Niektórzy przewoźnicy lotniczy już teraz mogą potwierdzić słuszność wyników badań. Według linii Lufthansa spożycie soku pomidorowego przez pasażerów jest równe spożyciu piwa.