Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo korzystać ze zmywarki? Przedstawiamy proste triki

Coraz więcej Polaków ma w domach zmywarki. Czy potrafimy z nich prawidłowo korzystać? Przedstawiamy kilka prostych patentów, jak posługiwać się nimi, aby służyły nam dobrze i przez długi czas.

Zobacz film: "Jak pozbyć się bakterii ze zmywarki?"

1. Zmywarka na co dzień

Zmywarka nie jest już sprzętem tylko dla wybranych. Dawniej w gospodarstwach domowych pojawiała się rzadko. Częściej można było spotkać ją w kawiarniach i restauracjach. Uznawana za fanaberię, coraz częściej stanowi podstawowe wyposażenie polskiej kuchni.

Jednak mimo jej niewątpliwej popularności, wielu z nas popełnia proste błędy podczas jej używania. I chociaż nie spowodują one zniszczeń, znacznie osłabią jej działanie i skrócą czas, przez który może nam służyć.

2. Proste triki na zachowanie czystości w zmywarce

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez właścicieli zmywarek jest zapominanie o jej czyszczeniu. Warto używać specjalnych, przeznaczonych do tego środków. Jeżeli nie będziemy o to dbać, kamień może pogorszyć jej funkcjonowanie. Istotną kwestią jest też czyszczenie filtrów. Możemy umyć je płynem do mycia naczyń. Do konserwacji świetnie sprawdzi się też soda oczyszczona lub ocet.

Nieprzyjemny zapach ze zmywarki?. To efekt rzadkiego czyszczenia urządzenia. Jak go uniknąć? Oprócz regularnej konserwacji (mniej więcej raz na 3 miesiące), warto włożyć do zmywarki pojemniczek z kilkoma łyżkami soli. Dzięki temu w przerwie między myciem naczyń, sól wchłonie ostre zapachy. Należy również pamiętać o usunięciu resztek jedzenia. Ich nagromadzenie może spowodować nieprzyjemną woń i rozwój bakterii.

7 toksycznych produktów, które prawdopodobnie masz w swojej kuchni
7 toksycznych produktów, które prawdopodobnie masz w swojej kuchni [8 zdjęć]

Od dziecka jesteśmy uczeni, że niektóre produkty w mogą nam szkodzić. To oczywiste, że niedogotowane...

zobacz galerię

3. Jak prawidłowo używać zmywarki?

Zmywanie w zmywarce wydaje się banalnie proste. To jednak tylko pozory. Prawidłowe ułożenie naczyń w zmywarce może mieć wpływ na końcowy efekt. Naczynia należy wkładać od tyłu zmywarki. Dzięki temu będzie nam łatwiej je układać. Pamiętajmy też, że im większe, tym powinny znajdować się niżej. Z kolei kubki i kieliszki warto umieścić wyżej i w taki sposób, aby zabezpieczyć je przed obijaniem się o siebie. Natomiast sztućce należy wkładać do specjalnych pojemników trzonami do dołu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że będą dokładnie umyte.

Niestety, istnieje grupa rzeczy, których wciąż musimy myć ręcznie. Umieszczenie ich w zmywarce może spowodować uszkodzenie. Co więcej, może popsuć samo urządzenie. Do tej sprawiającej problemy grupy zaliczamy m.in. plastikowe pojemniki (chyba, że producent wskaże inaczej), sztućce z drewnianymi elementami, kryształy, ręcznie malowane naczynia, a także rzeczy z aluminium i te, których nie używamy w kuchni, np. narzędzia i świeczniki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.