Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Natalia Główka

Jak znaleźć dobrego dietetyka? Profesjonalna opieka dietetyczna

Mgr Natalia Główka
27.10.2016 09:17
Jak znaleźć dobrego dietetyka? Profesjonalna opieka dietetyczna
Jak znaleźć dobrego dietetyka? Profesjonalna opieka dietetyczna

Nie możesz schudnąć, zaczynasz ćwiczyć, borykasz się z problemami zdrowotnymi? Dietetyk może okazać się idealnym rozwiązaniem! Obecnie na rynku działa wiele firm dietetycznych: poradnie czy indywidualni dietetycy. Jak z tego gąszczu informacji wybrać najlepsze rozwiązanie? I czego przede wszystkim oczekiwać po spotkaniu z dietetykiem?

Umawiasz się na wizytę, zostaje przeprowadzony wywiad żywieniowy, dostajesz gotową dietę i zostajesz zaproszony na wizytę kontrolną po miesiącu. Brzmi znajomo? Stosujesz się do diety, przestrzegasz zaleceń, ale dalej nie widzisz efektów?

W ciągu ostatnich lat utarł się pewien schemat porad dietetycznych. Jest on przedstawiany studentom dietetyki na studiach bądź kursach. Standardowy model składa się z wywiadu żywieniowego, podstawowych pomiarów i przygotowania zaleceń lub diety.

Zazwyczaj w natłoku pracy dietetyk ma wyznaczony krótki czas na pracę z pacjentem. W związku z tym zadaje tylko najważniejsze pytania, pomijając przy tym często istotne szczegóły. Dodatkowo prosi jedynie o podstawowe wyniki badań. Następnie wyciąga gotową dietę z szuflady albo po kilku dniach przesyła jadłospis na maila.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Bardzo często zdarza się, że dietetyk nie szuka przyczyny występowania twojego problemu i nie kieruje na dodatkowe badania. Oczekuje również wykonania wszystkich zmian na raz, nie tłumacząc i nie dając możliwości na popełnianie błędów. W wyniku takiej pracy zdarza się, że pacjentowi ciężko jest uzyskać pożądany efekt lub jest on tylko krótkoterminowy.

Jednak ważne jest, żebyś zdawał sobie sprawę, że współpraca z dietetykiem nie zawsze wygląda w taki sposób. Profesjonalna opieka dietetyczna polega na indywidualnym podejściu do każdego pacjenta.

Współpraca rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu żywieniowego i zdrowotnego, dokładnych pomiarów składu ciała, analizie wyników badań i historii medycznej oraz ewentualnego skierowania na dodatkowe badania czy wizyty u specjalisty.

Kolejnym krokiem jest postawienie jasnego celu głównego i pomniejszych celów na drodze do jego osiągnięcia. Pacjent dostaje spersonalizowane zalecenia oraz odpowiednio dobraną dietę.

Prawdziwa opieka dietetyczna nie opiera się na jednej czy dwóch wizytach, ale stałym monitorowaniu progresu, zwiększaniu wiedzy żywieniowej i poprawie nawyków. Efekty są sprawdzane za pomocą analiz składu ciała oraz wyników badań, jak również współpracy z zespołem terapeutycznym, np. lekarzem czy fizjoterapeutą.

Stały kontakt między dietetykiem i pacjentem umożliwia dostosowywanie zmian w diecie w zależności od upodobań pacjenta oraz etapu procesu leczenia.

Pamiętaj, że profesjonalna opieka dietetyczna jest dobrym zrozumieniem pacjenta, poznaniem przyczyn jego problemów i dostosowaniem odpowiedniego rozwiązania żywieniowego oraz zdecydowanie łatwiejszym i trwałym osiągnięciem zamierzonych celów.

Jak znaleźć profesjonalnego dietetyka:

  • sprawdź wykształcenie dietetyka;
  • dowiedz się, jakie ma doświadczenie;
  • poszukaj opinii na temat dietetyka;
  • dowiedz się, czy dietetyk pracuje na podstawie badań;
  • sprawdź, czy dietetyk bazuje na wiedzy płynącej z najnowszych publikacji specjalistycznych;
  • dowiedz się, czy forma kontaktu z dietetykiem będzie ci odpowiadała.

Jak widzisz nie każdy dietetyk pracuje w ten sam sposób, a standardowy wyuczony model nie jest jedynym, słusznym podejściem. Pamiętaj, że to ty masz być zadowolony z pracy z dietetykiem i jego pomocy w osiągnięciu twojego celu.

Nie bój się dowiedzieć jak wyglądać będzie praca, tym bardziej, że na szali jest Twoje zdrowie i efekt! Profesjonalna opieka dietetyczna nie jest jednorazową wizytą zakończoną gotową dietą ale długotrwałym procesem, który ma na celu pomoc w uzyskaniu zamierzonego i trwałego efektu.

Tekst został opublikowany w ramach współpracy z poradnią dietetyczną Nutricus.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze