Trwa ładowanie...

Jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego bez cukru?

Avatar placeholder
26.11.2019 09:13
Jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego bez cukru?
Jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego bez cukru?

Chrupiące orzechy włoskie o charakterystycznym smaku są bogatym źródłem substancji odżywczych. Nie wszyscy wiedzą, że nie tylko dojrzała zawartość twardych łupin może być wykorzystana, lecz również liście, kora drzewa orzechowego, młode gałązki, a nawet niedojrzałe orzechy w miękkiej, zielonej skórce.

Niedojrzałe orzechy włoskie chronione są naowocnią, czyli zieloną skórką, która pęka na jesieni i dopiero wówczas ukazuje dojrzałe, gotowe do zbioru orzechy.

Z młodych, zielonych orzechów można wykonać leczniczy sok lub nalewkę. Nalewka z orzecha włoskiego to znane od dawna medycynie ludowej, znakomite remedium na problemy trawienne.

Jak ją przyrządzić i w jakiej postaci będzie miała najsilniejsze właściwości lecznicze? Czy nalewka z orzecha włoskiego bez cukru jest skuteczniejsza niż wersja posłodzona?

Zobacz film: "Właściwości orzechów włoskich"
Przetwory z zielonych orzechów
Przetwory z zielonych orzechów (stock.adobe.com/pl/)

1. Bogactwo zawarte w orzechach

Orzechy włoskie, również te niedojrzałe, są bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, witaminy E, jodu, flawonoidów, różnych minerałów, garbników i kwasów tłuszczowych. Młode owoce orzecha włoskiego mają dodatkowo działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, odtruwające. Działają rozkurczowo, moczopędnie, regulują trawienie.

Nalewka z orzecha włoskiego polecana jest zwłaszcza na niestrawność, zatrucia pokarmowe, nudności i tym podobne problemy żołądkowe.

2. Nalewka z orzecha włoskiego – bez cukru czy z cukrem?

Jak przygotować nalewkę z orzecha włoskiego? Potrzebujesz do tego 20–30 szt. zielonych orzechów oraz litr alkoholu 40%. Orzechy umyj i osusz, a następnie (nie pozbawiając ich zielonej skórki!) pokrój w ćwiartki lub kostkę. Orzechy krój w rękawiczkach, ponieważ silnie barwią skórę na kolor brunatny.

Pokrojone orzechy włóż do słoja i zalej alkoholem tak, aby przykrył wszystkie orzechy. Odstaw zamknięte naczynie na 30–40 dni. W tym czasie orzechy będą się macerować. Od czasu do czasu potrząsaj naczyniem. Gotowa nalewka nabierze ciemnobrązowego koloru.

Nalewka z zielonych orzechów
Nalewka z zielonych orzechów (stock.adobe.com/pl/)

Maksimum swoich właściwości leczniczych nalewka osiągnie jednak po ok. roku. W tym czasie zwykle dodaje się do alkoholu syrop cukrowy, który ma za zadanie złagodzić smak specyfiku. Nalewka jest bowiem bardzo gorzka. Do celów leczniczych najlepiej nadaje się jednak właśnie wersja nieposłodzona – cukier nie wpływa pozytywnie na żołądek.

Istnieje natomiast pewne wyjście z tej sytuacji. Do nalewki można dodać miodu albo wzbogacić ją przyprawami, takimi jak cynamon, goździki, skórka pomarańczowa lub cytrynowa czy laska wanilii.

Dzięki tym dodatkom nalewka z orzecha włoskiego bez cukru będzie smaczniejsza. Dodatki smakowe powinny znaleźć się w miksturze już na początku procesu przyrządzania specyfiku – w czasie zalewania orzechów alkoholem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze