Trwa ładowanie...

Jak zwalczyć podjadanie?

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 14.01.2016 13:10
Jak zwalczyć podjadanie?
Jak zwalczyć podjadanie?

Czy zdarzyło ci się zjeść całą paczkę chipsów lub opakowanie ciastek, mimo iż nie byłaś głodna? Jeśli tak, jesteś jedną z milionów osób, które bez zastanowienia ulegają żywieniowym pokusom. Bezmyślne podjadanie może jednak odwrócić się przeciwko tobie – sięgając po kaloryczne przekąski, narażasz się bowiem na nadwagę i otyłość. Aby uniknąć problemów z wagą i zdrowiem, popracuj nad swoimi nawykami żywieniowymi. Wystarczy kilka niewielkich zmian, by rozwiązać problem bezmyślnego jedzenia.

Dowiedz się więcej

1. Uważaj na porcje!

Przede wszystkim zastanów się, jak często kontynuujesz posiłek, mimo iż nie czujesz już głodu. Przejadanie się to obecnie coraz większy problem w krajach rozwiniętych. Wiele osób nie jest w stanie przerwać posiłku, dopóki na talerzu jest jeszcze jedzenie. Niestety, taka taktyka nie popłaca. Zjadając więcej niż naprawdę potrzebujemy, szkodzimy nie tylko swojej figurze, ale i zdrowiu. To, ile jedzenia spożywamy, zależy między innymi od rozmiaru porcji. Im większy talerz, tym więcej zjadamy. Badania wykazały, że ilość spożywanego jedzenia może wzrosnąć nawet o 45%, gdy jego porcja jest ogromna. Podobnie jest z napojami. Korzystając z niskich, szerokich szklanek, nalewamy prawie 40% więcej płynu niż do wysokich i wąskich szklanek o tej samej pojemności. Niestety, poczucie sytości nie zawsze jest wiarygodnym miernikiem rzeczywistego nasycenia.

2. Jak jeść z głową?

Kontrolowanie ilości spożywanego jedzenia to pierwszy krok do rozsądnego odżywiania się. W tym celu pomocne będzie korzystanie z niewielkich talerzy. Ważne jest również wyeliminowanie ze swojego otoczenia rzeczy, które sprzyjają bezmyślnemu jedzeniu. Talerz z ciastkami położony na stoliku w pokoju dziennym na pewno nie pomoże zwalczyć pokusy. Słodycze trzymaj w pojemniku w szafce – w ten sposób utrudnisz nieco dostęp do nich i zastanowisz się, zanim po nie sięgniesz. Z kolei w miejscach łatwo dostępnych powinny znaleźć się zdrowe przekąski. Nawet jeśli pod wpływem impulsu zdecydujesz się coś przegryźć, będzie to wartościowy produkt bogaty w składniki odżywcze.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Dobrym pomysłem jest także rezygnacja z jednoczesnego jedzenia i oglądania telewizji. Posiłki lepiej jest spożywać w kuchni lub jadalni, wówczas łatwiej jest kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Jeśli nie panujesz nad tym, ile zjadasz, czas poćwiczyć odczuwanie sytości. Wypij szklankę wody i odczekaj chwilę – w tym czasie poczujesz, jak płyn powoli dociera do żołądka. Następnie wypij kolejną szklankę wody. Płyn będzie rozpychał ścianki żołądka, a ty poczujesz sytość. Zapamiętaj to uczucie i przerwij posiłek, gdy się pojawi.

Bezmyślne podjadanie może kosztować cię figurę i zdrowie, dlatego zanim sięgniesz po kaloryczne przekąski lub dokładkę ulubionego dania, mimo iż jesteś już najedzona, zastanów się, czy warto.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze