Trwa ładowanie...

Jakie są objawy niedoboru cynku? (WIDEO)

Avatar placeholder
Jan Drzewiecki 10.12.2019 14:50

Cynk jest pierwiastkiem śladowym, ale odgrywa ważną rolę w organizmie. Jeśli zaczyna go brakować, pojawiają się problemy ze zdrowiem i nie tylko. Ciągle się przeziębiasz? A może nie radzisz sobie z wypadaniem włosów? Możliwe, że cierpisz na deficyt cynku. Jakie jeszcze objawy o tym świadczą? Dowiesz się w wideo.

Objawy niedoboru cynku w organizmie. Jest niezbędny do prawidłowego przebiegu przemiany materii, gdyż wchodzi w skład ponad dwustu enzymów. Odpowiada za działanie niektórych hormonów: wzrostu, płciowych czy grasicy.

Cynk wpływa na odporność i zdrowie psychiczne. U kobiet niedostatek cynku może mieć wpływ na rozregulowanie cyklu miesiączkowego, a u mężczyzn wywołuje spadek libido.

Zmiany skórne. Gdy brakuje cynku, może pojawić się trądzik, uczulenie, zmiany skórne, rozstępy oraz tzw. zajady (czyli pękające kąciki ust). Jego niedobór może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry i pojawiania się zmarszczek.

Pierwiastek ten chroni komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników, ponadto przyspiesza procesy gojenia się ran. Słabe włosy. Słabe, łamliwe włosy mogą świadczyć o tym, że w organizmie znajduje się za mało cynku.

Niedobór wpływa na osłabienie mieszków włosowych, co przyspiesza wypadanie włosów. Łamliwe paznokcie. Jeśli zmagasz się za słabą kondycją paznokci, włącz do swojej diety produkty bogate w cynk.

Okazuje się, że nic tak nie wzmacnia struktury paznokcia, jak ten pierwiastek. Inne objawy, świadczące o niedoborze cynku. Dzięki niemu odczuwamy smaki i zapachy.

Cynk wpływ na płodność, regulując miesiączkowanie oraz działanie prostaty. Wspomaga leczenie chorób tarczycy, osteoporozy, hemoroidów, zapalenia jelit i choroby wrzodowej. Jego niedobór może skutkować biegunkami.

Cynk wpływa również na naszą pamięć, więc jeżeli chcesz poprawić swoją sprawność intelektualną i zapobiec demencji, nie możesz dopuścić do spadku tego pierwiastka w organizmie.

Najlepsze źródła cynku. Najwięcej cennego pierwiastka zawierają ostrygi, wołowina, baranina, zarodki pszenne, pestki dyni, tłuste sery, biała fasola, kasza gryczana, migdały, groszek zielony, szpinak i kakao.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze