Trwa ładowanie...

Jedzenie ostrych papryczek chilli przedłuża nasze życie

Naukowcy z Larner College of Medicine na University of Vermont stwierdzili, że spożywanie ostrych czerwonych papryczek chili wiąże się ze zmniejszeniem o 13 procent całkowitej śmiertelności. Przede wszystkim dotyczy to zgonów z powodu chorób serca lub udaru mózgu.

1. Wpływ papryczek chilli na obniżenie śmiertelności

2.

Od lat papryczki chilli i ostre przyprawy są uważane za korzystne w leczeniu wielu chorób, ale tylko jedno badanie przeprowadzone w Chinach i opublikowane w 2015 roku już wcześniej zbadało spożywanie papryki chili i związek tego ze śmiertelnością.

Nowe badanie potwierdza wyniki wcześniejszego oraz wniosków wysnutych wówczas przez naukowców z Chin.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy zjesz ostrą papryczkę?"
Naukowcy wykazali, że spożywanie papryczek chilli zmniejsza ryzyko wielu chorób i przedłuża nasze życie
Naukowcy wykazali, że spożywanie papryczek chilli zmniejsza ryzyko wielu chorób i przedłuża nasze życie

Wykorzystując dane zebrane z raportów ponad 16 000 Amerykanów, którzy byli obserwowani przez okres do 23 lat, student medycyny Mustafa Chopan i profesor Benjamina Littenberg zbadali charakterystykę wyjściową uczestników i wpływu częstego spożywania ostrych papryczek chilli.

Okazało się, że osoby często konsumujące ostre papryczki chilli miały tendencję do wykazywania niższego poziomu cholesterolu.

"Chociaż mechanizm, dzięki któremu ostra papryka może opóźnić śmiertelność nie został odnaleziony, receptory przejściowego potencjału (TRP) kanałów, które są receptorami podstawowymi dla substancji obecnych w potrawach ostrych, takich jak kapsaicyna (główny składnik papryki chili), mogą być częściowo odpowiedzialne za obserwowane relacje" - twierdzą autorzy badania.

Istnieje kilka możliwych wyjaśnień świadczących o zdrowotnych właściwościach ostrych papryczek chilli.

Wśród nich jest fakt, że kapsaicyna prawdopodobnie odgrywa ważna rolę w komórkowych i molekularnych mechanizmach zapobiegania otyłości i w modulacji wieńcowego przepływu krwi, jak również wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, a dzięki temu może pośrednio wpływać na organizm poprzez zmianę mikroflory jelitowej.

Papryczki chilli są też bogate w wiele składników odżywczych, witamin, mikro- i makroelementów. Kapsaicyna zawarta w ostrych paprykach wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwbólowe, antynowotworowe, przeciwcukrzycowe.

ZOBACZ TAKŻE

Niezwykłe właściwości papryczek chilli

Zapobiega też tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Przyspiesza spalanie tłuszczu w organizmie, wspomaga metabolizm i zwiększa wytwarzanie ciepła. Jak się okazuje, kapsaicyna może też skutecznie zwalczyć bóle głowy i bóle zatok.

Zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka poprzez niszczenie odpowiednich bakterii. Wspomaga także leczenie stanów zapalnych jelit. Należy jednak uważać z ilością spożywanych papryczek, gdyż nadmiar ich nie służy naszemu zdrowiu.

"Ponieważ nasze badanie jest kontynuacją wcześniejszych ustaleń, jedzenie papryki chili lub ostrych potraw może stanowić zalecenia dietetyczne i/lub paliwo do rozpoczęcia badań klinicznych" - podsumowuje Chopan. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „PLoS ONE”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Papryczki chilli to doskonały dodatek do sałatek
Papryczki chilli to doskonały dodatek do sałatek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.