Trwa ładowanie...

Kalorie w kotlecie schabowym i kotlecie mielonym - przygotowanie, kaloryczność

Kotlety często pojawiają się na naszych polskich stołach. Wiele osób kojarzy domowy obiad właśnie z kotletem schabowym lub kotletem mielonym. Zarówno kotlet schabowy, jak i kotlet mielony są daniami tradycyjnymi, dlatego nikt nie myśli o nich w kategoriach kalorii. Wiele osób wspomina je z sentymentem, ponieważ - choć zabrzmi to śmiesznie - prosty kotlet schabowy lub mielony kojarzy im się z domem rodzinnym, z mamą lub babcią, które robiły je najlepiej na świecie.

spis treści

1. Kalorie w kotlecie schabowym i kotlecie mielonym - przygotowanie

Na ilość kalorii w kotlecie schabowym i kotlecie mielonym największy wpływ ma sposób ich przygotowania. Kalorie kotleta schabowego, jak i kotleta mielonego podbija smażenie na oleju. Można próbować obniżyć ilość kalorii poprzez odsączanie nadmiaru oleju na papierowym ręczniku, ale mimo wszystko ilość kalorii w smażonym kotlecie mielonym lub schabowym jest znaczna.

Zobacz film: "Kotlet wieprzowy z kością otulony ziołami prowansalskimi"

Kotlet schabowy i kotlet mielony można również udusić. W tej postaci na pewno będą one znacznie zdrowsze i delikatniejsze dla naszego żołądka. Uduszony kotlet schabowy i kotlet mielony będzie miał również mniej kalorii, ponieważ nie trzeba ich wówczas panierować, a powszechnie wiadomo, że mięso bez panierki ma mniej kalorii.

Kotlet schabowy ma sporo kalorii, ale mimo wszystko często trafia na stół
Kotlet schabowy ma sporo kalorii, ale mimo wszystko często trafia na stół (123rf)

Kolejnym aspektem wpływającym na kalorie w kotlecie mielonym i kotlecie schabowym jest rodzaj mięsa, z jakiego przygotujemy danie. Kotlet mielony można wykonać z różnych rodzajów mięsa, warto zatem wybrać mielone mięso drobiowe, które jest zdrowsze i ma mniej kalorii. Jeśli chodzi o kotleta schabowego, tutaj ciężko jest oszukać i obniżyć jego kaloryczność zmieniając rodzaj mięsa. Klasyczny kotlet schabowy robi się z wieprzowiny. Dlatego zamiana mięsa sprawi, że zmieniamy cały sens tej potrawy. Jednak jeśli chcemy obniżyć kalorie w smażonym kotlecie, wówczas lepiej zastąpić schab filetem z kurczaka lub indyka.

10 prostych sposobów na spalenie kalorii
10 prostych sposobów na spalenie kalorii [11 zdjęć]

Jeżeli dużo ruszasz się w ciągu dnia, spalasz więcej kalorii, niż zdajesz sobie sprawę. Przypadkowe

zobacz galerię

Kalorie obiadu zawierającego kotlet schabowy lub kotlet mielony są wyższe, jeśli połączymy je z purée z masłem i śmietanką lub zasmażoną kapustą. Jeśli mimo wszystko nie chcemy rezygnować z tradycyjnej potrawy, najlepiej zastąpić ziemniaki ryżem lub kaszą, a zamiast zasmażanej kapusty zjeść np. surówkę z kiszonej kapusty lub mizerię z jogurtem naturalnym.

2. Kalorie w kotlecie schabowym i kotlecie mielonym - kaloryczność

Kotlet schabowy panierowany w bułce tartej i usmażony ma ok. 353 kalorie. Jeśli nie zależy nam na panierce, a dbamy o naszą linię, wówczas warto udusić kotlet schabowy, dzięki czemu obniżymy ilość kalorii w kotlecie schabowym. Uduszony kotlet schabowy ma jedynie 174 kalorie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Kotlet z wieprzowego mięsa mielonego ma jedynie 280 kalorii w 100 g. Jeśli zastąpimy mięso wieprzowe mięsem z indyka, smażony kotlet mielony będzie miał jedynie 157 kalorii. Jeśli jesteśmy na diecie i bardzo zależy nam na obcięciu ilości kalorii, pomyślmy o zmianie sposobu przygotowania. Okazuje się bowiem, że pieczenie obniża drastycznie ilość kalorii w kotlecie mielonym. Pieczony kotlet mielony z mięsa drobiowego z dodatkiem pieczarek ma jedynie 82 kalorie.

Kalorie w kotlecie schabowym i kotlecie mielonym - przygotowanie, kaloryczność
Kalorie w kotlecie schabowym i kotlecie mielonym - przygotowanie, kaloryczność
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.