Trwa ładowanie...

Kardiolodzy ostrzegają przed dietą ketogeniczą. Może być niebezpieczna

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową i niskowęglowodanową. To jeden z najpopularniejszych ostatnio sposobów żywienia. Dr Kim Williams, ceniony amerykański kardiolog, ostrzega przed niebezpiecznymi skutkami stosowania tej diety.

Zobacz film: "Przez 30 dni jadł tylko bekon. Zobacz co się stało"

spis treści

1. Więcej tłuszczu, mniej węglowodanów

Przykładowy jadłospis na diecie ketogenicznej obejmuje dwa jajka z boczkiem na śniadanie, koktajl owocowy na drugie śniadanie, sałatkę z kurczakiem na obiad i łososia na kolację. Budując jadłospis bardzo ogranicza się spożywanie węglowodanów. Przez to organizm zmuszony jest korzystać z tłuszczu jako źródła energii.

Dieta ketogeniczna jest dobra na krótki czas. Dzięki niej możemy schudnąć, ale - jak przyznaje dr Kim Williams z American College of Cardiology - utrata wagi będzie krótkotrwała, szczególnie jeśli wrócimy do starych nawyków.

2. Dieta ketogeniczna skraca życie

Amerykański kardiolog powołuje się na szereg badań stwierdzających, że dieta niskowęglowodanowa wiąże się z wyższym ryzykiem śmierci z powodu problemów sercowo-naczyniowych.

W badaniu opublikowanym w ''The Lancet Public Health'' czytamy, że diety, które ograniczają spożycie węglowodanów na rzecz zwiększonej podaży białka i tłuszczu, mogą wiązać się z ryzykiem przedwczesnej śmierci. Naukowcy przez 25 lat monitorowali żywienie ponad 15 tys. osób. Badani, którzy byli na diecie o niskiej zawartości węglowodanów umierali średnio o 4 lata wcześniej niż inne osoby.

Dieta ketogeniczna - na czym polega
Dieta ketogeniczna - na czym polega [7 zdjęć]

Dieta ketogeniczna zaliczana jest do diet nieskowęglowodanowych i wysokotłuszczowych. Polega na ograniczeniu

zobacz galerię

O diecie ketogenicznej krytycznie wypowiada się także dr Marcelo Campos z Harvard Medical School. Jego zdaniem zamiast angażować się w kolejną popularną dietę opartą na eliminacji jednego składnika odżywczego, lepiej długofalowo zmienić styl żywienia. Campos zaleca stosowanie zrównoważonej diety opartej na nieprzetworzonych produktach, bogatej w owoce, warzywa, chude mięso, produkty pełnoziarniste, nasiona i orzechy.

Oryginalnie dieta ketogeniczna była stosowana u dzieci, w celu leczenia trudnej do kontrolowania padaczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza