Trwa ładowanie...

Kaszubska zupa brzadowa to hit. Jest idealna na Wigilię

Avatar placeholder
20.12.2024 20:03
Zupa brzadowa jest idealna na Wigilię. Zapamiętaj ten przepis
Zupa brzadowa jest idealna na Wigilię. Zapamiętaj ten przepis (Getty Images)

Kaszubska zupa brzadowa to wyjątkowy przysmak, który od lat gości na stołach podczas Wigilii. Tradycyjnie przygotowywana z suszonych owoców, czasem wzbogacana grzybami, zupa ta jest zazwyczaj zabielana i podawana z kluseczkami lub ziemniakami.

spis treści

1. Chcesz odmiany? Wypróbuj zupę z owoców

Brzadem w języku kaszubskim określa się suszone owoce z sadu: jabłka, śliwki, gruszki, wiśnie, morele. Te składniki to podstawa zupy - są nie tylko bogate w smak, ale także w cenne witaminy i mikroelementy.

Dzięki temu zupa brzadowa ma nie tylko wyjątkowy smak, ale i korzystny wpływ na zdrowie, szczególnie na pracę naszego układu trawiennego. Owoce suszone to źródło błonnika, który wspomaga pracę jelit, co zapobiega zaparciom. Mają cenną zawartość witamin, np. A, C, E, K oraz minerałów takich jak potas, magnez, żelazo i są pełne antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki.

Choć zupa brzadowa jest tradycyjnie serwowana na Wigilię, warto spróbować jej także na co dzień. Jej wartości odżywcze czynią ją doskonałym wyborem dla osób na diecie wegetariańskiej i niskokalorycznej.

Zobacz film: "Zupa krem z pieczonych marchewek z chrupiąca ciecierzycą. Lekka, pożywna i smaczna"

Dzięki naturalnym cukrom dostarczają nam energii i pomagają zaspokoić głód. Jedzenie suszonych owoców wspiera także zdrowie serca poprzez obniżenie poziomu złego cholesterolu i ciśnienia krwi.

2. Kuchnia kaszubska oparta jest na naturze

Kaszubska zupa brzadowa to tradycyjny element kuchni regionu, szczególnie popularny podczas Wigilii. Przygotowywana na bazie suszonych owoców, jest dodatkowo wzbogacona goździkami i grzybami, co daje unikalne połączenie smaków.

Na Kaszubach wykorzystuje się lokalne składniki, a zupa brzadowa jest przykładem bogactwa i prostoty tej regionalnej kuchni. Odzwierciedla ona związek z naturą.

Kaszubi od zawsze korzystali z tego, co dawała im ziemia i woda, dzięki temu ich dania są znane i cenione w całej Polsce. Zupa brzadowa jest jednym z wielu tradycyjnych dań wpisujących się w tę specyfikę.

3. Przepis na zupę brzadową

Zachęcamy do wypróbowania tego regionalnego specjału, który z pewnością wzbogaci każde świąteczne menu. Przygotujmy następujące składniki:

  • 50 g suszonych jabłek,
  • 100 g suszonych gruszek,
  • 100 g suszonych śliwek bez pestek (najlepiej wędzonych),
  • 50 g suszonych wiśni,
  • 50 g suszonych moreli,
  • 50 g suszonych grzybów,
  • 1 łyżka śmietany,
  • sól do smaku.

Jak ugotować zupę?

Grzyby moczymy trzy godziny (lub całą noc) w 500 ml wody. Owoce wkładamy do garnka, zalewamy 1,5 litra wody, dodajemy namoczone grzyby wraz z wodą, w której się moczyły. Gotujemy wszystko na małym ogniu przez 40 minut. Po tym czasie wyjmujemy jabłka i gruszki oraz duże kawałki grzybów i kroimy na mniejsze kawałki (śliwki, morele i wiśnie możemy pozostawić w całości). Zupę zaprawiamy śmietanką i dodajemy szczyptę soli, dla przełamania słodkiego smaku. Dodajemy do niej pokrojone owoce i grzyby, ponownie musimy zagotować. Serwujemy z makaronem lub ziemniaczanymi kluskami.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl]

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze