5 z 7Uzależnieni od jedzenia
Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego kompulsywne objadanie jest najczęstszym zaburzeniem odżywiania w Stanach Zjednoczonych.
Cierpi z jego powodu 3,5 proc. kobiet, 2 proc. mężczyzn oraz 1,6 proc. młodzieży. Chociaż nie ma dokładnych danych na temat liczby osób uzależnionych od jedzenia w Polsce, nie oznacza to, że mieszkańców naszego kraju ten problem nie dotyczy. Wręcz przeciwnie.
Problem kompulsywnego objadania musi być na tyle powszechny, że wciąż powstają nowe grupy wsparcia, spotkania, a także prowadzone są sesje terapeutyczne dla uzależnionych od jedzenia. Na terenie Polski powstała również wspólnota Anonimowi Żarłocy Polska, która poprzez organizowane spotkania, tzw. mityngi osób uzależnionych od jedzenia, okazuje sobie wzajemne wsparcie. Wspólnota działa podobnie jak Anonimowi Alkoholicy.
– Udaje nam się to osiągnąć poprzez regularne kontakty z członkami AŻ, uczestnictwo w mityngach i pracę z programem Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików; pracując z programem, zastępujemy słowa „alkohol” i „alkoholik” słowami „jedzenie” i „kompulsywny żarłok” – możemy przeczytać na stronie Wspólnoty.