Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Krokomierz - charakterystyka, rodzaje

Avatar placeholder
16.04.2021 10:22
Krokomierz to proste urządzenie, które pomocne jest w naszych codziennych ćwiczeniach
Krokomierz to proste urządzenie, które pomocne jest w naszych codziennych ćwiczeniach (123rf.com)

Każdy z nas marzy o zgrabnej i szczupłej sylwetce, szczególnie gdy zauważamy, że z biegiem czasu nasze ulubione ubrania nie dopinają się lub są zbyt obcisłe. Zaczynamy wtedy myśleć, że czas nieco schudnąć. Wielu z nas zrzucanie zbędnych kilogramów kojarzy się z rygorystyczną dietą i intensywnymi ćwiczeniami na siłowni. Nie jest to zawsze prawdą. Zbędne kilogramy można zrzucić nawet podczas zwykłych spacerów. Muszą być one jednak odpowiednio długie oraz regularne. Pomocne są w tym różne gadżety do ćwiczeń, np. krokomierz.

spis treści

1. Krokomierz - charakterystyka

Krokomierz to proste urządzenie, które pomocne jest w naszych codziennych ćwiczeniach. Krokomierze mogą być różne, w zależności od tego, w jakim celu są one potrzebne. Niemniej jednak każdy krokomierz wyposażony jest w funkcję mierzenia kroków w przebytym dystansie, pomiar ilości spalanych kalorii, a także pomiar trasy, jaką przebyliśmy. Dzięki temu krokomierz umożliwia nam ocenę, jak intensywny jest nasz spacer i ile dzięki niemu możemy schudnąć.

Takie urządzenie jest dobre dla osób, które chcą nieco zgubić na wadze, wzmocnić mięśnie lub poprawić kondycję. Motywuje on do dalszej pracy nad swoim ciałem. Szczególnie popularny jest u osób trenujących bardzo popularny w dzisiejszych czasach nordic walking.

Zobacz film: "Dlaczego zawody biegowe?"

Bardziej zaawansowane modele krokomierzy wybierają już profesjonalni sportowcy. Taki gadżet sportowy pozwala im na lepsze treningi i przygotowanie się np. do maratonu. Sięgają po nie także osoby chcące poprawić technikę biegania lub chodzenia.

Krokomierze z wyższej półki wyposażone są w zegarek, pulsometr, timer czy sygnał dźwiękowy. Ten ostatni pomocny jest, gdy zaprogramujemy sobie odpowiedni dystans lub czas ćwiczeń. W przypadku osób, które chcą porównać uzyskiwane wyniki, zaleca się krokomierz z funkcją pamięci oraz transmisji danych do komputera.

Pedometr może być wykorzystywany także w wędrówkach po górskich szlakach. Wtedy też zaleca się wybranie krokomierza także z innymi funkcjami. Należą tu krokomierze wyposażone w kompas, wysokościomierz i ciśnieniomierz.

2. Krokomierz - rodzaje

Wyróżniamy różne krokomierze. Jak już wspominaliśmy, mogą się one różnić funkcjami, a na ich podstawie wykorzystaniem do odpowiednich ćwiczeń. Krokomierze możemy podzielić również ze względu na miejsce przyczepienia do ciała. Dzielimy je na:

  • Krokomierze na rękę z zegarkiem – są to po prostu zegarki wyposażone w funkcję liczenia kroków. Są one nieco droższe niż inne typy krokomierzy, ze względu na swoje funkcje. Modele lepszych firm posiadają takie funkcje, jak np. pomiar międzyczasów, stoper, timer, podświetlany cyferblat umożliwiający odczytanie wyniku po zmierzchu. Mają jednak wygląd bardzo sportowy, więc nie są popularne u kobiet.
  • Krokomierze na rękę bez zegarka (naręczne sportowe) – te pedometry popularne są u osób, które przecierają szlaki górskie, ze względu na swoje dodatkowe funkcje. Nie są jednak przydatne do osób kontrolujących wagę, często bowiem pozbawione są licznika kalorii.
  • Krokomierze do paska – chociaż często nie mają tak wyszukanych funkcji, jak pedometry naręczne, to jednak czasami są bardziej popularne. Takie kromomierze mogą być bowiem używane wszędzie i do każdego stroju. Przypinając je do paska, można je zakryć ubraniem, tak aby były niewidoczne. Popularne są u kobiet, bowiem firmy produkują je w różnych kolorach. Niektóre ich modele wyposażone są np. w radio lub port USB.

Jak więc prawidłowo wybrać krokomierz? Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie funkcje krokomierza są nam niezbędne, a także jaki sposób jego noszenia będzie dla nas idealny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze