Trwa ładowanie...

Kształt ciała zdradza stan zdrowia. To lepsze kryterium oceny niż BMI

Przyzwyczailiśmy się do postrzegania BMI jako kryterium oceny prawidłowej masy ciała. Nowa badania dowodzą, że w kwestii zdrowia ważniejszy od wagi jest kształt ciała. Sprawdź, co figura gruszki lub jabłka mówi o chorobach.

Zobacz film: "Zły tłuszcz dziedziczymy po ojcu"

1. Kształt ciała a choroby

Kształt ciała może więcej mówić o zdrowiu, niż sama masa człowieka. Zauważono, że na podstawie wymiarów można stwierdzić stan układu krążenia. W niektórych sytuacjach kształt ciała może ostrzegać przed nadchodzącymi chorobami serca.

Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku opublikowano na łamach "European Heart Journal". Dr Qibin Qi, autor nowych ustaleń, zwraca uwagę na zależności między pomiarem tkanki tłuszczowej w newralgicznych miejscach, a ryzykiem występowania problemów kardiologicznych.

Zbadano grupę 2600 kobiet w wieku pomenopauzalnym. Prawie 300 z nich doświadczyło problemów sercowo-naczyniowych. Zauważono u nich cechy wspólne. Była to figura typu jabłko, czyli najwięcej tłuszczu w środkowej części ciała, a najmniej w obrębie nóg. U tych osób ryzyko chorób kardiologicznych było 3 razy większe niż u badanych w kształcie gruszki, czyli z tłuszczem w talii i na pośladkach.

Osoby, u których tłuszcz lokował się na brzuchu miały też dwa razy większe ryzyko udaru lub nadciśnienia, w porównaniu z osobami, które miały najmniejszą zawartość tłuszczu w tych samych okolicach. Osoby z tłuszczem na brzuchu i równolegle na nogach, były mniej obciążone ryzykiem chorób krążenia niż te, które przy otłuszczonym brzuchu miały pozbawione tłuszczu nogi.

Choć masa ciała może być wskaźnikiem potencjalnych chorób, jednak BMI jest zbyt prostym wyliczeniem, aby mogło realnie oceniać prawidłowość funkcjonowania. BMI jest czynnikiem niemiarodajnym i mylącym. Osoby umięśnione osiągają wyższe wyniki, niż ich mniej wysportowani rówieśnicy.

Ze względu na fakt, że badana grupa to kobiety po menopauzie, niezbędne są badania porównawcze wśród osób w innym wieku. Od dawna mówi się, że otyłość brzuszna to jeden z najgroźniejszych czynników szkodzących zdrowiu i nowe badania potwierdzają tę tezę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.