Kuchnia bułgarska
Kuchnia bułgarska jest bardzo smaczna i urozmaicona. Jest jedną z typowych kuchni bałkańskich, na którą wpływ wywarły kuchnia turecka i kuchnia grecka. W języku bułgarskim istnieje powiedzenie: „Dobrata chrana sama se chwali” - "dobre jedzenie samo się chwali", które oddaje ducha tradycji kulinarnych tego kraju. Na dania bułgarskie składa się wiele specjałów i produktów kulinarnych zapożyczonych od sąsiadów. Kuchnia Bułgarii jest różnorodna, pełna lekkostrawnych dań, zawierających ogromne ilości warzyw i nabiału.
1. Charakterystyka kuchni bułgarskiej
Bułgarzy używają do przyrządzenia potraw dużej ilości czosnku, ostrej papryki zwanej luta czuszka, która jest często używana jako przekąska do bardzo mocnej rakiji (regionalnego trunku alkoholowego), mleka i jogurtu. Niemalże do wszystkich potraw dodaje się pomidory – w każdej postaci.
Tradycyjne przyrządzanie potraw przebiega niczym swoisty rytuał. Bułgarzy w ogóle nie jedzą gotowanego ciasta, a więc nie spróbujemy u nich pierogów, kopytek czy klusek z ciasta. Zdrowa kuchnia tego kraju wykorzystuje przede wszystkim ogromne ilości warzyw, które stosuje się do przygotowania wszelkich sałatek i surówek.
Oto przykładowe potrawy z Bułgarii:
- sałatka szopska – sałatka z warzyw: pomidorów, słodkiej i ostrej papryki oraz sera feta, natki pietruszki;
- czorba – gęsta zupa, w smaku dosyć pikantna, może być spożywana na zimno lub na gorąco, musi być gotowana na wolnym ogniu, od samego początku z wszystkimi składnikami;
- gjuwecz – danie mięsne;
- kiufte – kulki zrobione z siekanego mięsa, opiekane na grillu;
- skara – różne mięsa z rusztu;
- ljutika – ostre papryczki, nadziewane czosnkiem i natką, a później marynowane – podaje się je ze świeżymi warzywami;
- bob czorba – pikantna, lekko kwaśna zupa sporządzona na bulionie z baraniny;
- tarator – chłodnik z ogórka i czosnku, na bazie jogurtu;
- sirenki – ciasto z serem feta;
- turszi z warzyw – kiszonki z różnych rodzajów warzyw, które przygotowuje się, przekładając je liśćmi winogrona – używane jako dodatek i składnik potraw;
- kabapczeta – kotlety z mięsa baraniego, podobne do mięsa mielonego.
Kuchnia bułgarska ma w sobie także wiele charakterystycznych dla siebie smakołyków. Jest wśród nich zupa z pokrzywy. Roślinę sieka się na drobno, smaży na tłuszczu, dodaje do niej cebulę, wodę, mąkę i sól. Pod koniec kwietnia piecze się na ognisku młode jagnię, co jest wielowiekową tradycją jesienną. Jesień to w Bułgarii czas bakłażanów, świeżej, olbrzymiej papryki i soczystych arbuzów.
2. Przysmaki bułgarskie
Przetwory mleczne, głównie jogurty bułgarskie i sery są znane na całym świecie. Turyści zachwycają się też serami - te podaje się na gorąco. Otoczone w jajku kawałki sera smaży się na patelni na rozgrzanym ogniu, uważając, aby ich nie przysmażyć i kładzie się je na rozgrzany talerzyk. Wśród serów króluje kaszkawał – ser, który je się na zimno lub na gorąco. Nie sposób pominąć narodowego smakołyku dodawanego do wszystkich potraw – sera feta.
Deserami Bułgarów są najczęściej różne ciasta – triguna, kadaif bądź bakława. Inną formą deseru jest rewane, natomiast lżejszym przysmakiem jest kozunak, czyli ciasto drożdżowe z dodatkiem rodzynek i migdałów, posypane cukrem pudrem.
Między posiłkami popija się aromatyczną kawę, zwaną dżezwe. Sekret kawy stanowi jej przygotowanie, a mianowicie jest gotowana na małym ogniu z dodatkiem cukru, ale bez doprowadzenia jej do wrzenia. W Bułgarii pije się również dużo soków owocowych i lokalne napoje, np. ajran, który wytwarzany jest na bazie jogurtu oraz różne alkohole, m.in. wina – produkowane z prosa, drożdży i kukurydzy.
Tradycyjne potrawy w Bułgarii są zdrowe, lekkostrawne i zawierają małą ilość tłuszczu. Podstawą w jadłospisie każdego Bułgara są czorby, giuwecze i musaki. W kuchni bułgarskiej nie może zabraknąć zup, dań mięsnych (baraniny) oraz zapiekanek z ryżu i warzyw. Kuchnia bałkańska to zdrowa kuchnia, dobra dla każdego.