Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Kuchnia szwajcarska

Avatar placeholder
Anna Szozda 05.09.2013 14:35
Kuchnia szwajcarska
Kuchnia szwajcarska

Kuchnia szwajcarska na całym świecie słynie ze swoich serów. Rzeczywiście, bardzo często potrawy szwajcarskie wykorzystują sery Gruyere, Emmentaler czy Raclette. Ze względu na to, że żółte sery, także te szwajcarskie, są dość kaloryczne, nie poleca się dań kuchni szwajcarskiej osobom, które chcą się odchudzić.

Chociaż kuchnia Szwajcarii jest mało znana poza granicami tego kraju, na całym świecie wysoko ceniona jest szwajcarska czekolada oraz robione z niej ciasta i desery. Warto również pamiętać o potrawach, których korzenie wywodzą się z Szwajcarii - müsli i fondue.

spis treści

1. Jak wygląda szwajcarska kuchnia?

Szwajcarska kuchnia wywodzi się z tradycji rolniczych, stąd zamiłowanie w niej do spożycia ziemniaków i sera. Jeśli ważna jest dla ciebie zdrowa kuchnia, raczej unikaj szwajcarskich potraw, poniaż jest bardzo kaloryczna oraz ciężkostrawna.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

W związku z tym, iż Szwajcaria nie ma wielkich tradycji kulinarnych, w kuchni tego kraju można znaleźć dania podobne do tych z kuchni niemieckiej, francuskiej i włoskiej. Potrawy kuchni szwajcarskiej są ciężkostrawne oraz bardzo sycące, co jednak jest zaletą w klimacie alpejskim, zwłaszcza zimą. Wegetarianie powinni spróbować Alpermagaroninen, czyli zapiekanego makaronu z serem, który podaje się zazwyczaj z gotowanym jabłkiem i cebulką. Chętnie spożywane są zupy, które serwuje się z malutkimi kluseczkami, zwanymi Knöpfli. Szwajcarska czekolada, sama w sobie wyśmienita, używana jest do przygotowywania deserów i ciast. Na śniadanie lub jako przekąskę podaje się müsli, które zostało opracowane w Szwajcarii pod koniec XIX w. Najpopularniejsza jest odmiana Birchermüsli, choć nierzadko serwuje się müsli z mało sprzyjającą zachowaniu figury śmietaną.

2. Narodowe potrawy szwajcarskie

Szwajcarzy, w związku ze swoim ogromnym zamiłowaniem do sera, delektują się fondue. Fondue wywodzi się z francuskiego słowa „fondre”, czyli „topić”. Tradycyjnie fondue to dwa sery: Emmentaler i Gruyere, roztopione i zmieszane z białym winem (sok z cytryny ułatwia rozpuszczanie sera). Po zagotowaniu mieszane są w specjalnym rondelku (caquelon) nad podgrzewaczem. W masie serowej zanurzamy widelczyki z czerstwym, lekko przypieczonym w piekarniku chlebem lub bułką. Serowe fondue z powodzeniem można zrobić także w Polsce. Potrzebne naczynie można kupić w większości polskich sklepów.

Inna tradycyjna szwajcarska potrawa to raclette. Raclette to zarówno rodzaj sera, jak i szwajcarskiej potrawy z niego przygotowywanej. Tradycyjna odmiana raclette to małe ziemniaki, marynowane cebulki, korniszony, suszone mięso (np. szynka parmeńska) polane roztopionym serem. Tak jak fondue, jest to potrawa w sam raz na zimowe wieczory.

Popularne w Szwajcarii są również rösti, maluns, papet vaudois, których koniecznie należy spróbować, będąc w Szwajcarii. Niestety, te potrawy są bardzo kaloryczne, gdyż powstają z dużej ilości sera. Dlatego kuchnia szwajcarska nie jest zalecana osobom, które są na diecie odchudzającej. Niegdyś na typowe szwajcarskie śniadanie podawane były placki ziemniaczane, które przez Szwajcarów nazywane są Rösti. Obecnie zmieniły się przyzwyczajenia "śniadaniowe" Szwajcarów i Rösti bywa raczej dodatkiem serwowanym do różnych potraw. Placki ziemniaczane przygotowywane są z grubo startych, ugotowanych ziemniaków. Można je podawać ze stopionym serem, kiełbasą czy jajkiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze